لینک های دسترسی

Breaking News

تعلیق کمپاین‌های پولیو و نگرانی از افزایش واقعات آن در افغانستان


مسوولان وزارت صحت عامه افغانستان ضمن ابراز نگرانی از تعلیق کمپاین‌های واکسین پولیو از خانواده‌ها می‌خواهند تا آغاز دو باره این کمپاین ها، جهت تطبیق این واکسین به کلینک‌های صحی مراجعه کنند.

هدایت الله ستانکزی،مشاور برنامه محو پولیو در وزارت صحت عامۀ افغانستان تایید کرد که به تعویق انداختن کمپاین‌های واکسین پولیو، سبب انتشار بیشتر این ویروس در محیط خواهد شد.

به دلیل گسترش کروناویروس در افغانستان، راه اندازی کمپاین‌های سرتاسری و خانه به خانۀ واکسین پولیو در آن کشور به تعلیق در آمده است.

آقای ستانکزی گفت: "ما تشویش داریم که اگر همین وقفه ادامه پیدا کند و زمان زیاد بگذرد و ما نتوانیم به اطفال خود رسیدگی کنیم، امکان سرایت بیماری پولیو در اطفال بالا می‌رود."

آقای ستانکزی یگانه راه جلوگیری از انتشار ویروس پولیو و فلج اطفال را همکاری خانواده‌ها عنوان کرد و تاکید کرد که مردم باید کودکان زیر سن پنج سال شان را برای تطبیق واکسین پولیو به کلینیک‌ها ببرند.

او گفت: "خدمات صحی ما و برنامه های روتین ما در تمام مراکز صحی ادامه دارد، خانواده های محترم باید اطفال خود را به مراکز صحی ببرند و به آنها واکسین را تطبیق بکنند".

آقای ستانکزی می گوید که مسوولان برنامه محو پولیو درحال گفتگو با همکاران و حمایت کنندگان این برنامه اند تا راه حل مناسبی برای این مشکل دریابند و به زودترین فرصت کمپاین‌های واکسین پولیو را راه اندازی کنند.

کمپاین‌های واکسین پولیو در افغانستان درحالی متوقف شده است که سومین واقعه مثبت پولیو از ولسوالی بکواه ولایت فراه گزارش شده است که در آن یک طفل ۱۶ ماهه مصاب به پولیو و برای همیشه فلج شده است.

XS
SM
MD
LG