لینک های دسترسی

Breaking News

شمار قربانیان کروناویروس در افغانستان به ۱۸ و مبتلایان به ۵۵۵ رسید


وزارت صحت عامه افغانستان از ثبت ۳۴ واقعه مثبت کروناویروس در نه ولایت آن کشور خبر داده است که با این حساب، شمار مجموعی مبتلایان این ویروس به ۵۵۵ رسیده است.

وحیدالله مجروح، مشاور وزارت صحت روز شنبه ۱۱ اپریل (۲۳ حمل) به خبرنگاران گفت که هشت واقعه در هرات، هشت واقعه در کابل، پنج واقعه در قندهار، چهار واقعه در نمیروز، چهار واقعه در بلخ، دو واقعه در میدان وردک و سه مورد دیگر در ولایت‌های غور، بادغیس و بغلان ثبت شده است.

به گفته آقای مجروح در ۲۴ ساعت گذشته سه فرد مبتلا به این ویروس در افغانستان جان باخته اند که با این حساب، شمار قربانیان کروناویروس به ۱۸ تن رسیده است.

براساس معلومات وزارت صحت افغانستان تا اکنون ۳۷ تن دیگر صحت‌یاب شده و تا اکنون ۴۰۹۰ نفر در سراسر افغانستان مورد آزمایش قرار گرفته اند.

وضع قیود بر گشت و گذار در بامیان

پس از ثبت سه واقعۀ مثبت کروناویروس در بامیان، مقام‌های محلی از قیود بر گشت وگذار در مرکز این ولایت خبر داده اند.

به گفتۀ این مقام‌ها، افرادی که کار ضروری ندارند، پس از این نمی‌توانند در شهر و یا بیرون از خانه‌ گشت وگذار کنند.

لطیف عظیمی، سخنگوی والی بامیان به صدای امریکا گفت:" قیودات رفت و آمد مردم به مدت دو هفته روی دست گرفته شده است، اگر وضعیت وخیم شود و بحران بیشتر شود، ما تدابیر بیشتری در بامیان وضع خواهد کردیم".

به گفته سخنگوی والی بامیان، با والیان غور و دایکندی هماهنگی شده تا تردد باشندگان این ولایت‌ها از مسیر بامیان کمتر شود.

کروناویروس در دسمبر ۲۰۱۹ نخست در شهر ووهان، مرکز ولایت هوبی چین شایع شد.

بر اساس معلومات پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده این ویروس تا روز شنبه ۱۱ اپریل (۲۳ حمل) در ۱۸۵ کشور و قلمرو جهان، جان ۱۰۳۲۵۶ نفر را گرفته و بیش از یک میلیون و ۷۰۴ هزار نفر دیگر به آن مبتلا شده اند.

XS
SM
MD
LG