لینک های دسترسی

Breaking News

کروناویروس در افغانستان؛ 'نماز عید باید در فضای باز ادا شود'


با فرا رسیدن عید فطر و افزایش واقعات مثبت کروناویروس، وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان از خطیبان مساجد خواست که نماز عید را در فضای باز و با حفظ فاصلۀ اجتماعی ادا کنند.

امین‌الدین مظفری، معین مسلکی این وزارت روز چهارشنبه ۱۲ می (۲۲ ثور) در یک نشست مشترک خبری گفت: "از دیدگاه فقه اسلامی نماز عید در تمام حالات باید در فضای باز ادا شود...تمام مسوولین مساجد این اصل را در نظر گرفته و کوشش کنند که نماز عید را تا حد امکان در فضای باز ادا بکنند."

آقای مظفری همچنان از شهروندان این کشور خواست که نیاز است تا در هنگام ادای نماز از تجمعات گستردۀ جلوگیری کرده و فاصله‌های اجتماعی را مراعات کنند.

در این نشست، داکتر وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت افغانستان از تجمعات و آمادگی‌های مردم برای روزهای عید ابراز نگرانی کرد و گفت که اگر شهروندان این کشور به توصیه‌های بهداشتی توجه نکنند، موج سوم کروناویروس در این کشور افزایش خواهد یافت.

آقای مجروح افزود که تمامی آمادگی‌ها برای مقابله با بیماری کووید۱۹ در این کشور گرفته شده، اما نیاز است تا مردم، وزارت صحت عامه را در این راستا همکاری کنند.

آقای مجروح خطاب به شهروندان افغانستان مبنی بر این که خوشی‌های عید را به ماتم و مصیبت مبدل نکنند، افزود: "سال گذشته با تمام آمادگی‌ها و ایجاد قرنطین از سوی حکومت، در هفتۀ اخیر ماه رمضان مردم سیل‌آسا از خانه بیرون شدند و به طرف مارکیت‌ها و دید و بازدید‌ها رفتند و درناک‌ترین سیلی را ما از کروناویروس، در عید سال قبل خوردیم."

افزایش واقعات کووید۱۹

وزارت صحت عامۀ افغانستان می‌گوید که در یک شبانه روز گذشته، ۳۷۰ واقعۀ جدید کروناویروس در این کشور به ثبت رسیده است.

همچنان در این مدت، ۱۲ بیمار کووید۱۹ در شش ولایت این کشور جان باخته اند.

بر اساس معلومات وزارت صحت، با این آمار جدید، رقم مجموعی مبتلایان بیماری کووید۱۹ در این کشور، به ۶۳هزار و ۸۸ نفر و شمار مرگ و میر ناشی از آن، به دوهزار و ۷۲۵ مورد افزایش یافت.

کروناویروس برای نخستین‌بار در دسمبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان ایالت هوبی چین شیوع یافت و به همه‌گیری جهانی مبدل شد.

آمار پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده نشان می‌دهد که تا روز چهار شنبه ۱۲ می (۲۲ ثور) در سراسر جهان بیش از ۱۵۹ میلیون و ۷۳۲هزار نفر به کووید۱۹ مبتلا شده که از این میان بیش از سه میلیون و ۳۱۹هزار نفر جان باخته اند.

XS
SM
MD
LG