لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت صحت افغانستان: واقعات مثبت کووید۱۹ کاهش یافته است


وزارت صحت عامۀ افغانستان اعلام کرد که نسبت به یک‌ونیم ماه گذشته، میزان ثبت واقعات مثبت کروناویروس در این کشور حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است.

احمد جواد عثمانی، سرپرست این وزارت روز پنجشنبه ۹ جولای (۱۹ سرطان) به خبرنگاران گفت که میزان گسترش کروناویروس نسبت به گذشته کندتر شده است.

او افزود: "تعداد واقعات مثبت در معایناتی که صورت می‌گیرد، در یک‌ونیم ماه گذشته بین ۶۰ تا ۷۰ فیصد بود، امروز به ۳۰ الی ۴۰ فیصد رسیده است. لیکن به وضاحت بیان می‌کنیم که ما در وضعیت بحران کرونا قرار داریم و هدف ما این است که بتوانیم تعداد واقعات مثبت را به کمتر از پنج فیصد برسانیم".

آمار وزارت صحت عامۀ افغانستان نشان می‌دهد که از میان ۷۱۶ واقعۀ مشکوک کروناویروس طی ۲۴ ساعت گذشته، ۳۱۴ مورد آن مثبت تشخیص شده که با این حساب آمار مجموعی واقعات مثبت نزدیک به ۳۴ هزار رسید.

همچنان این وزارت گفت که طی یک شبانه روز گذشته ۱۴ نفر در کابل، سه بیمار در فراه و سه تن دیگر در پنجشیر، هلمند و بدخشان از اثر بیماری کووید۱۹ جان باخته اند. با ارقام تازه مجموع مرگ و میر ناشی از کروناویروس در افغانستان به ۹۵۷ افزایش یافت.

بر اساس آمار این وزارت از آغاز شیوع کروناویروس در پنجم حوت ۱۳۹۸ تا اکنون، ۲۰هزار و ۸۴۱ فرد مصاب به این ویروس دوباره بهبود یافته اند که ۱۴۱ مورد آن در ۲۴ ساعت گذشته ثبت شده است.

سرپرست وزارت صحت عامۀ افغانستان تاکید کرد که شهروندان این کشور باید دستورات پیشگیرانه صحی و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

کروناویروس برای نخستین بار در دسمبر ۲۰۱۹ میلادی در شهر ووهان ایالت هوبی چین شیوع یافت و به همه‌گیری مرگبار جهانی مبدل شد.

بر بنیاد آمار پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده تا صبح روز پنجشنبه ۹ جولای (۱۹ سرطان) این ویروس در سراسر جهان جان نزدیک به ۵۵۰ هزار نفر را گرفته و بیش از ۱۲ میلیون و ۶۲ هزار نفر به آن مبتلا شده اند.

XS
SM
MD
LG