لینک های دسترسی

Breaking News

کروناویروس در افغانستان؛ قربانیان ۴۰ و مبتلایان ۱۱۷۶ نفر


وزارت صحت افغانستان از ثبت ۸۴ واقعه مثبت جدید کروناویرس طی ۲۴ ساعت گذشته در ۱۵ ولایت آن کشور خبر داد.

وحیدالله مایار، مشاور و سخنگوی این وزارت امروز چهارشنبه ۲۲ اپریل (سوم ثور) به خبرنگاران گفت که در حال حاضر شمار واقعات مثبت کروناویروس در این کشور به ۱۱۷۶ رسیده است.

بر بنیاد آمار وزارت صحت عامۀ افغانستان، از جملۀ واقعات جدید، ۲۸ واقعه در کابل، ۲۲ در قندهار، شش در ننگرهار و پنج واقعۀ دیگر در نیمروز ثبت شده است.

همچنان در کاپیسا و هلمند، چهار - چهار مورد، هرات و کنر سه - سه واقعه، زابل و غزنی دو - دو مورد ثبت شده و پنج واقعۀ دیگر نیز مربوط ولایات فراه، پکتیکا، لغمان، بامیان و پروان است.

سخنگوی وزارت صحت افغانستان افزود که در یک روز گذشته چهار بیمار کووید۱۹ در افغانستان جان باخته اند که با این حساب، شمار قربانیان به ۴۰ نفر رسیده است.

آقای مایار گفت که تا اکنون ۱۶۶ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در افغانستان صحت‌یاب شده اند.

آمار وزارت صحت عامه افغانستان نشان می‌دهد که کابل با داشتن ۴۱۳ واقعه مثبت و ۱۴ قربانی در صدر ولایت‌ها قرار دارد. پس از آن هرات با ۳۳۷ مورد مثبت و قندهار ۱۳۰ بیمار کووید-۱۹ در جایگاه دوم و سوم قرار گرفته است.

اما از رهگذر مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ پس از کابل، ننگرهار است که در آن ولایت پنج نفر قربانی کروناویروس شده اند.

به صورت مجموعی از پنجم حوت سال پار خورشیدی تا اکنون، نزدیک به ۷۰۰۰ واقعه مشکوک در لابراتوارهای افغانستان آزمایش شده است.

کروناویروس برای نخستین بار در ماه دسمبر ۲۰۱۹ میلادی در شهر ووهان ایالت هوبی چین شیوع یافت.

بر اساس معلومات پوهنتون جانس هاپکنیز ایالات متحده، این ویروس تا صبح چهارشنبه ۲۲ اپریل به وقت امریکا در ۱۸۵ کشور و قلمرو جهان، جان ۱۷۹ هزار نفر را گرفته و اضافه از دومیلیون و ۵۸۵ هزار نفر دیگر به آن مبتلا شده اند.

XS
SM
MD
LG