لینک های دسترسی

Breaking News

ثبت ۶۶ واقعه جدید کووید۱۹ در افغانستان


وزارت صحت عامۀ افغانستان اعلام کرد که طی شبانه‌روز گذشته ۳۱۸ مورد مشکوک کروناویروس در لابراتوارهای این وزارت آزمایش شده که نتایج ۶۶ مورد آن مثبت بوده است.

اکمل سمسور، سخنگوی این وزارت روز چهارشنبه ۱۴ اکتوبر (۲۳ میزان) در یک نشست خبری گفت که با موارد جدید، ارقام مجموعی مبتلایان به ۳۹هزار و ۹۹۴ نفر افزایش یافت.

واقعات جدید در ۱۲ ولایت افغانستان ثبت شده که بیشترین در هرات، قندهار و کندز بوده است.

همچنان آقای سمسور گفت: "۴۶ تنی که مصاب به ویروس کرونا شده بودند، شفایاب شدند و تعداد مجموعی تمام شفایاب شدگان ۳۳هزار و ۳۵۴ می‌رسد".

بر اساس آمار وزارت صحت عامه، طی ۲۴ ساعت گذشته یک بیمار کووید۱۹ در ولایت بلخ جان باخته که با این حساب تعداد کل قربانیان کووید۱۹ در افغانستان به ۱۴۸۱ رسید.

سخنگوی وزارت صحت عامه گفت که میزان درصدی مثبت واقعات کروناویروس پس از یک نزول سه هفته‌یی بار دیگر روند صعودی را گرفته و هفتۀ گذشته ۱۷ درصد موارد مشکوک مثبت تشخیص شده است.

آقای سمسور تاکید کرد که شهروندان افغانستان می‌توانند با پوشیدن ماسک و رعایت نکات بهداشتی، درصدی واقعات مثبت کووید۱۹ را کاهش دهند.

طی چند روز گذشته بیشترین واقعات مثبت کروناویروس در هرات ثبت شده که به گفتۀ سخنگوی وزارت صحت عامه یک تیم به رهبری معین این وزارت برای بررسی اوضاع به آن ولایت سفر کرده است.

کروناویروس برای نخستین‌بار در شهر ووهان ایالت هوبی چین شیوع یافت و سپس به همه‌گیری مرگبار جهانی مبدل گشت.

بر اساس آمار پوهنتون امریکایی جانس هاپکینز، در سراسر جهان تا صبح چهارشنبه ۱۴ اکتوبر (۲۳ میزان) بیش از ۳۸ میلیون و ۱۴۳ هزار نفر به بیماری کووید۱۹ مبتلا شده و بیش از یک میلیون و ۸۶ هزار نفر دیگر پس از ابتلا به آن جان باخته اند.

XS
SM
MD
LG