لینک های دسترسی

Breaking News

واقعات مثبت کووید۱۹ در افغانستان کاهش یافته است – طالبان


وزارت صحت عامۀ حکومت طالبان می‌گوید که آمار واقعات مثبت بیماری کووید۱۹ در این کشور به گونۀ چشم‌گیری کاهش یافته است.

جاوید هژیر، سخنگوی این وزارت روز یکشنبه ۱۰ اپریل (۲۱ حمل) به صدای امریکا گفت که تنها در یک هفته گذشته، ۳۰۴ واقعۀ مثبت در سراسر این کشور ثبت شده است.

او افزود که در این مدت، تنها هفت نفر پس از ابتلا به بیماری کووید۱۹ جان‌ باخته اند.

آقای هژیر افزود که بررسی‌های آنان نشان می‌دهد که شیوع کروناویروس در کابل و دیگر ولایات افغانستان سیر نزولی به خود گرفته و ممکن در هفته‌های اخیر این آمار بیشتر از این کاهش یابد.

این در حالی است که از آغاز تا پایان ماه فبروری، ۱۰‌هزار و ۲۷۶ واقعۀ مثبت کروناویروس در کابل و ولایات این کشور ثبت شده بود که از این میان حدود ۲۰۰ نفر جان باخته بودند.

وزارت صحت عامۀ حکومت طالبان در حالی از کاهش چشم‌گیر واقعات کووید۱۹ خبر می‌دهد که پیش از این مقامات صحی گفته بودند که هنوز هم امکانات تشخیص نوع اومیکرون کروناویروس را در دسترس ندارند.

داکتران در شفاخانه افغان – جاپان گفتند که بیشتر بیماران کووید۱۹ در این مرکز صحی، علایم اومیکرون را دارند.

قرار بود سازمان جهانی صحت در اواخر ماه جنوری سال روان میلادی، وسایل و تجهیزات تشخیص اومیکرون را در اختیار وزارت عامۀ حکومت طالبان قرار دهد، اما با گذشت بیش از یک ماه، مسوولان صحی در افغانستان گفته اند که هنوز هم به دلیل نبود تجهیزات، از تشخیص لابراتواری اومیکرون عاجز اند.

بیماری کووید۱۹ برای بار نخست در آخر دسمبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان ولایت هوبی چین شیوع کرد و سپس به همه‌گیری جهانی مبدل شد.

بر اساس تازه‌ترین آمار پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده، تا حال نزدیک به ۴۹۹ میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری کشنده مبتلا شده اند که از این میان، بیش از شش میلیون و ۱۷۶هزار نفر جان باخته اند.

XS
SM
MD
LG