لینک های دسترسی

Breaking News

کووید۱۹؛ رخصتی مکاتب و پوهنتون‌ها در ۱۶ ولایت افغانستان تمدید شد


همزمان با افزایش واقعات مثبت کوید۱۹ در افغانستان، وزارت صحت عامۀ این کشور، رخصتی مکاتب، پوهنتون‌ها و مراکز آموزشی در ۱۶ ولایت را برای دو هفتۀ دیگر تمدید کرد.

میرویس علی‌زی، معاون سخنگوی این وزارت به صدای امریکا گفت: "سر از تاریخ ۲۲ جوزا، همۀ نهادهای تعلیمی و تحصیلی، به شمول خصوصی بار دیگر به مدت دو هفته رخصت گردیدند و در پهلوی آن، اشخاصی که امراض مزمن و دوامدار دارند و خانم‌های که حمل دارند و حمل آنان بیشتر از چهار ماه باشد رخصت بوده و کار شان را از خانه به پیش‌ببرند."

آقای علی‌زی روز سه شنبه هشتم جون (۱۸ جوزا) همچنین گفت که بر اساس تصمیم تازۀ این وزارت، قرار است تمامی سوناها، حمام‌ها و کلپ‌های ورزشی در ۱۶ ولایت این کشور مسدود شوند.

این رخصتی‌ها در ولایت‌های کابل، غزنی،‌ هلمند،‌ قندهار، لوگر، ننگرهار، پکتیا، پروان، میدان‌ وردک، پنجشیر، بلخ، لغمان، بدخشان، کاپیسا، کندز و نیمروز تمدید شده است.

حکومت افغانستان به تاریخ ۲۹ می (هشتم جوزا) به منظور جلوگیری از گسترش موج سوم کووید۱۹ تمامی مکاتب، پوهنتون‌های دولتی و خصوصی و مراکز آموزشی را در ۱۶ ولایت این کشور مسدود کرده بود.

تلاش برای فراهم‌کردن آکسیجن

وزارت صحت عامۀ افغانستان می‌گوید که قرار است روند نصب و فعال‌سازی دستگاه‌‌های آکسیجن در ۱۰ شفاخانۀ ویژه کووید۱۹ در این کشور آغاز شود.

وحید مجروح، سرپرست این وزارت در دیدار با رییس صندوق وجهی ملل متحد برای اطفال در افغانستان (یونیسف) فراهم‌سازی و نصب این دستگاه‌ها را در شرایط کنونی یک نیاز جدی عنوان کرد.

بر اساس معلومات وزارت صحت، این دستگاه‌های آکسیجن به کمک یونیسف تهیه و قرار است در روزهای پیشرو در اختیار این وزارت قرار داده شود.

پیش از این، سرپرست وزارت صحت کمبود آکسیجن در شفاخانه‌های ویژۀ کووید۱۹ در این کشور را چالش عمده برای رسیدگی به بیماران عنوان کرده و از سکتور خصوصی خواسته بود که باید در مصرف آکسیجن صرفه‌جویی کنند.

بر اساس آخرین گزارش وزارت صحت افغانستان در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۷۲۴ نفر به کووید۱۹مبتلا شده و ۵۶ بیمار دیگر جان باخته اند.

با ثبت این موارد جدید، رقم مجموعی مبتلایان بیماری کووید۱۹ در این کشور به بیش از ۸۴هزار نفر و شمار مرگ و میر ناشی از آن به سه‌هزار و ۳۰۵ مورد رسید.

کروناویروس برای نخستین‌بار در دسمبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان ایالت هوبی چین شیوع یافت و به همه‌گیری جهانی مبدل شد.

آمار پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده نشان می‌دهد که تا روز سه‌شنبه هشتم جون (۱۸ جوزا) در سراسر جهان بیش از ۱۷۳ میلیون و ۶۴۳هزار نفر به کووید۱۹ مبتلا شده که از این میان بیش از سه میلیون و ۷۰۷هزار نفر جان باخته اند.

XS
SM
MD
LG