لینک های دسترسی

Breaking News

کووید۱۹ در افغانستان؛ یک میلیون و ۱۵۰هزار نفر واکسین شده اند


وزارت صحت عامۀ افغانستان می‌گوید که از آغاز روند تطبیق واکسین کووید۱۹ – پنجم حوت ۱۳۹۹ – تا اکنون، یک میلیون و ۱۵۰هزار نفر، به شمول کارمندان خدمات ملکی واکسین شده اند.

داکتر وحید مجروح سرپرست این وزارت امروز روز یکشنبه ۱۸ جولای (۲۷ سرطان) گفت که هم اکنون روزانه بین ۳۰ تا ۴۰هزار دوز واکسین کووید۱۹ در سراسر افغانستان تطبیق می‌شود و در نظر است که پس از عید نخست به ۶۰ – ۸۰هزار و در صورت فراهم‌شدن منابع به صدهزار افزایش یابد.

او گفت: "واکسین جانسون اند جانسون ۱.۵ میلیون دوز رسیده، حدود ۱۸۰هزار دوز دیگر بعد از عید به ما می‌رسد. حدود یک میلیون دوز را بر اساس تماس تیلفونی که بین رییس جمهور و رییس جمهور کشور چین تامین شد، وعدۀ همکاری داده شده است."

بر اساس معلومات وزارت صحت، حدود ۲۵۰هزار دوز واکسین استرازنکا را دنمارک کمک کرده که از طریق سازمان صجی جهان بعد از عید قربان در اختیار این وزارت قرار خواهد گرفت.

سرپرست وزارت صحت گفت: "به هموطنانی تطبیق خواهد شد که دوز اول واکسین استرازنکا را قبلاً دریافت کرده بودند."

آقای مجروح گفت که وزارت صحت در تلاش است که برای سال ۲۰۲۲ میلادی حدود ۱۲ میلیون دوز واکسین کووید۱۹ را از طریق برنامۀ کواکس سازمان صحی جهان خریداری کند.

وزارت صحت عامۀ افغانستان تاکید می‌کند که یگانه راه برای مهار موج چهارم کروناویروس در این کشور، تطبیق واکسین کووید۱۹ است و آنهم در صورت ایجاد فاصله زمانی بیشتر بین موج سوم و چهارم کروناویروس عملی خواهد بود.

با این حال، سرپرست این وزارت گفت که جنگ و ناامنی از چالش‌ها و محدویت‌های جدی فراراه تطبیق واکسین کووید۱۹ در اکثر ولایات افغانستان است.

کروناویروس برای نخستین‌بار در دسمبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان ایالت هوبی چین شیوع یافت و به همه‌گیری جهانی مبدل شد.

پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده گزارش داده که تا روز یکشنبه ۱۸ جولای (۲۷ سرطان) در سراسر جهان بیش از ۱۹۰ میلیون نفر به کروناویروس مبتلا شده و این بیماری جان بیش از چهارمیلیون و ۸۲هزار نفر را گرفته است.

XS
SM
MD
LG