لینک های دسترسی

Breaking News

کروناویروس چقدر عمر دارد؟


Coronavirus

کروناویروس در قطرات هوایی که از دهان بیمار مبتلا به این ویروس بیرون می‌شوند تا چندین ساعت و در سطح زمین و وسایل تا چند روز زنده و مستعد تولید مرض بوده می‌تواند.

نتایج پژوهش‌های دانشمندان انستیتیوت ملی صحت ایالات متحده نشان داده است که کروناویروس در قطرات هوایی بیرون شده از دهان بیماران کم از کم برای سه ساعت در هوا زنده مانده و اگر این قطرات به سطح زمین و اشیا ته نشین شوند، ویروس برای چندین روز زنده مانده و قابلیت تولید مرض را خواهد داشت.

دانشمندان در این تحقیق که یافته‌های آن در ژرونال طبی نیو انگلند نشر شده است، پی بردند که کروناویروس در سطح وسایل پلاستیکی و آهن و فولاد ضد زنگ تا سه روز زنده مانده می‌تواند.

دانشمندان همچنین دریافتند که کروناویروس در سطح وسایل کاغذی مثل کارتن و صندوق کاغذی تا ۲۴ ساعت و در سطح وسایل مسی فقط تا چهار ساعت زنده مانده می‌تواند.

یافته‌های تحقیق جدید نشان داده است که پس از ۶۶ دقیقه قابلیت تولید مرض در کروناویروس موجود در قطرات هوایی به نصف کاهش می‌یابد، به این معنا که نصف ویروس غیر فعال می‌شود. به این ترتیب با گذشت ۶۶ دقیقۀ دیگر ۲۵ درصد ویروس فعال مانده و با گذشت ۶۶ دقیقۀ سوم تنها حدود ۱۲ درصد ویروس فعال باقی می‌ماند.

به همین ترتیب، بر اساس پژوهش جدید، در سطح آهن و فولاد ضد زنگ، تقریباً نصف اجزای کروناویروس در ظرف پنج ساعت و ۳۸ دقیقه غیرفعال می‌شود و در سطح پلاستیک و اشیای پلاستیکی نصف اجزای ویروس در ظرف شش ساعت و ۴۹ دقیقه فعالیت خود را از دست می‌دهد.

آمار سازمان جهانی صحت نشان می‌دهد که تا روز چهارشنبه ۱۸ مارچ، کروناویروس در ۱۶۴ کشور جهانگسترش یافته است و بیش از ۱۹۴ هزار نفر را مبتلا کرده است که از این میان ۷۸۷۳ نفر آنان در اثر این بیماری جان باخته اند.

برای جلوگیری از گسترش کروناویروس، بسیاری از کشورهای جهان به شمول ایالات متحده حالت اضطراری را اعلام کرده و برخی کشورها مانند ایتالیا و فرانسه به حالت شبیه قرنطین در آمده اند.

XS
SM
MD
LG