لینک های دسترسی

Breaking News

کروناویروس بزرگترین حالت عاجل صحت عامه در تاریخ چین خوانده شد


رییس جمهور چین گفته است که واگیری کروناویروس که سبب مرگ ۲۴۴۲ نفر در آن کشور شده، "بزرگترین حالت عاجل صحت عامه" در تاریخ چین بوده است.

شی جینپینگ که روز یکشنبه ۲۳ فبروری(۴حوت)هنگام سخنرانی در نشست هماهنگی مبارزه با کروناویروس در یک اعتراف نادر از سوی یک رهبر چین گفت: "ما باید از کاستی‌های آشکار در مقابله با کروناویروس بیاموزیم".

آقای جینپینگ افزود که واگیری کروناویروس دارای سریعترین انتقال، وسیع ترین دامنۀ عفونت و مشکل‌ترین بیماری از نظر جلوگیری و کنترول بوده است، اما گفت: "این برای ما یک بحران و یک امتحان بزرگ است".

شی جینپینگ همچنین گفته است که شیوع کروناویروس در چین که کم و بیش ۷۷ هزار نفر را مبتلا کرده است، تاثیر زیادی بر اقتصاد آن کشور گذاشته است، اما به گفتۀ وی این تاثیرات اقتصادی کوتاه مدت و قابل کنترول است.

کروناویروس که اواخر سال گذشته از شهر ووهان چین منشا گرفت، تا کنون جان حدود ۲۵۰۰ نفر را در سراسر جهان گرفته و شمار مبتلایان آن که دراضافه تر از ۲۵ کشور جهان ثبت شده است، از مرز ۸۰ هزار نفر گذشته است.

کروناویروس در جهان

در پی افزایش واقعات جدید کروناویروس در کوریایی جنوبی، مقام‌های آن کشور روز یکشنبه ۲۳ فبروری (۴حوت) برای مبارزه با این ویروس "بلندترین سطح آماده باش" را اعلام کردند.

مقام‌های کوریای جنوبی گفته اند که ۱۶۹ واقعه و سه مورد جدید مرگ ناشی از کروناویروس روز یکشنبه در آن کشور ثبت شد. تلفات ناشی از کروناویرس در کوریای جنوبی به پنج نفر رسیده و شمار مبتلایان هم به ۶۰۲ نفر افزایش یافته است که پس از چین دومین کشور دارای بیشترین واقعات کروناویروس می‌باشد.

ایتالیا و ایران اقدامات شدید مهار کننده را که قبلاً تنها در چین استفاده شده بود، معرفی کردند. این اقدامات در چین منتج به قرنطین میلیون ها نفردر ولایت هوبی شده است.

به بیش از ۵۰۰۰۰ نفر در حدود ده شهر شمالی ایتالیا در نزدیکی مرکز تجارتی میلان گفته شده که در خانه بمانند. همچنین مغازه ها و مکاتب نیز تعطیل شده اند. تعداد واقعات کروناویروس در ایتالیا به بیش از ۱۰۰ واقعه رسیده است.

ایتالیا اولین کشور اروپایی بود که مرگ دوشهروندش را روز جمعه و شنبه از اثر ابتلا به این ویروس اعلان کرد.

در ایران، کروناویروس تا روز یکشنبه جان هشت نفر را گرفت و به گفتۀ مقام‌های آن کشور شمار واقعات مثبت این بیماری در آن کشور به ۴۳ واقعه رسید.

تثبیت کروناویروس در ایران سبب شد تا شماری از همسایگان این کشور به شمول افغانستان و عراق، رفت و آمد را با ایران متوقف کنند.

در همین حال، سازمان صحت جهان هشدار داده است که سیستم‌های ضعیف بهداشتی در افریقا، کشورهای این قاره را در برابر کروناویروس آسیب پذیر کرده است.

XS
SM
MD
LG