لینک های دسترسی

Breaking News

کووید۱۹؛ تاکید وزارت صحت افغانستان بر وضع محدویت‌ها در کابل


همزمان با افزایش واقعات مثبت کووید۱۹ در افغانستان وزارت صحت عامه خواستار وضع محدویت‌ها به هدف جلوگیری از گسترش کروناویروس در این کشور شده است.

وحید مجروح، سرپرست این وزارت در یک نشست اضطراری با مقام‌های ملکی و امنیتی ولایت کابل از تشدید واقعات مثبت کووید۱۹ در این کشور ابراز نگرانی کرده و گفته است که جلوگیری از اجتماعات، این وزارت را در کنترول موج سوم کروناویرس کمک خواهد کرد.

وزارت صحت افغانستان گفته است که در این نشست در مورد چگونگی جلوگیری از اجتماعات، به ویژه مسدود کردن حمام‌ها، حوض‌های آب‌‌بازی، کلب‌های ورزشی، سالون‌های فاتحه خوانی و اماکن مزدحم بحث شده است.

حکومت افغانستان پیش از این به هدف جلوگیری از گسترش کروناویرس در این کشور، مکاتب، پوهنتون‌ها و مراکز آموزشی را در ۱۶ ولایت مسدود کرده است.

واقعات مثبت کووید۱۹

وزارت صحت عامۀ افغانستان می‌گوید که در یک‌شبانه روز گذشته، ۱۳۱۰ واقعۀ مثبت کووید۱۹ در این کشور ثبت شده است.

این وزارت روز جمعه چهارم جون (۱۴ جوزا) گفت که در این مدت، ۳۶ بیمار کووید۱۹ در ۱۰ ولایت جان باخته اند که بیشتر آن در ولایت کابل بوده است.

بر اساس آخرین گزارش وزارت صحت، از آغاز شیوع کروناویرس تا اکنون، ۷۷هزار و ۹۶۳ نفر به بیماری کووید۱۹ مبتلا شده که از این میان، سه‌هزار و ۱۰۴ نفر جان باخته اند.

کروناویروس برای نخستین‌بار در دسمبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان ایالت هوبی چین شیوع یافت و به همه‌گیری جهانی مبدل شد.

آمار پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده نشان می‌دهد که تا روز جمعه چهارم جون (۱۴ جوزا) در سراسر جهان بیش از ۱۷۲ میلیون و ۱۸۹هزار نفر به کووید۱۹ مبتلا شده که از این میان بیش از سه میلیون و ۷۰۲هزار نفر جان باخته اند.

XS
SM
MD
LG