لینک های دسترسی

Breaking News

حل مناقشۀ انتخابات افغانستان نیاز به وساطت بیرونی ندارد - کنینگهم


جمیز کنیگهم، سفیر سابق ایالات متحده در افغانستان

جمیز کنیگهم، سفیر سابق ایالات متحده در افغانستان، گفته است که "بدلایل مختلف" فکر نمیکند که این بار یک "مداخلۀ بزرگ" خارجی در حل اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان صورت گیرد.

آقای کنیگهم امروز (دوشنبه ٢٣دسمبر) در یک مصاحبه با تلویزیون آشنا، صدای امریکا، گفت که مسؤلیت رسیدگی به روند انتخابات به افغانها تعلق دارد.

به گفتۀ این مقام سابق امریکایی، در حالی حاضر "مهم ترین چیز، اتکا بر روند و اتکا بر آن نهادهایست که مسؤلیت شمارش آرا و رسیدگی به شکایات انتخاباتی را دارند"، ولی افزوده است که رسیدگی به شکایات انتخاباتی باید بگونۀ "مسلکی و شفاف" صورت گیرد.

یک روز پس از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، روند ثبت شکایات انتخاباتی امروز آغاز شد.

براساس معلومات کمیسیون شکایات انتخاباتی، در نخستین روز این روند، تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، ۴۰۰۰ شکایت ثبت کرده است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را دیروز (٢٢ دسمبر) اعلام کرد که بر بنیاد آن محمد اشرف غنی بیشترین آرای این انتخابات را به دست آورده است.

جمیز کنیگهم همچنان آتش بس را عنصر عمده در روند مذاکرات صلح عنوان کرد. آقای کنیگهم اضافه کرد که این به طالبان ربط دارد که آیا خواستار صلح اند یا خیر؟

سفیر سابق ایالات متحده در افغانستان، این اظهارات را در حالی ابراز داشته که ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان امروز خبر داد که یک سرباز امریکایی در جریان یک عملیات نظامی در کنذز کشته شده است.

مسؤلیت کشته شدن این نظامی امریکایی را طالبان ادعا کرده است.

XS
SM
MD
LG