لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش به مرگ مهسا؛ امریکا پولیس امنیت اخلاقی و هفت مقام ارشد ایرانی را تحریم کرد


عکس آرشیف، تظاهرات در ترکیه در اعتراض به مرگ مهسا امینی در بازداشت پولیس گشت ارشاد ایران

وزارت مالیۀ ایالات متحده پولیس امنیت اخلاقی ایران (گشت ارشاد) را به اتهام "آزار و خوشونت زنان ایران و نقض حقوق شرکت کنندگان در اعتراضات مسالمت‌آمیز" تحریم کرد.

دفتر کنترول دارایی‌های خارجی وزارت مالیۀ امریکا روز پنجشنبه ۲۲ سپتمبر (۳۱ سنبله) با نشر بیانیه‌ای از پولیس امنیت اخلاقی ایران به عنوان "مسوول مرگ مهسا امینی ۲۲ ساله که به اتهام داشتن حجاب نامناسب دستگیر و بازداشت شده بود" یاد کرده است.

در این بیانیه همچنین آمده است که هفت نفر از روسای سازمان‌های امنیتی ایران – به شمول پولیس امنیت اخلاقی، وزارت اطلاعات، نیروی زمینی اردو، نیروی مقاومت بسیج و نیروی انتظامی – تحریم شده اند.

در بیانیه آمده است که "این مقام‌ها از سازمان‌‌هایی نظارت می‌کنند که به طور معمول از خشونت برای سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز و اعضای جامعه مدنی ایران، مخالفان سیاسی، فعالان حقوق زنان، و اعضای جامعه بهایی ایران استفاده می‌کنند."

در همین حال، انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ ایالات متحده نیز با نشر بیانیه‌ای مرگ مهسا امینی را در بازداشت پولیس امنیت اخلاقی ایران"غم‌انگیز و ظالمانه" خوانده و آن را یکبار دیگر محکوم کرده است.

در این بیانیه آمده است که در واکنش به کشته شدن مهسا و دیگر تخطی‌های حقوق بشری در ایران به شمول سرکوب خشونتبار تظاهرات صلح آمیز، ایالات متحده بر پولیس امنیت اخلاقی و مقام‌های ارشد امنیتی ایران که در بدرفتاری‌های حقوق بشری دخیل اند، تحریم وضع کرده است.

بر اساس این تحریم‌ها، تمام جایدادها و املاک این افراد و نهادها در ایالات متحده باید ضبط شده و به دفتر کنترول دارایی‌های خارجی وزارت مالیۀ امریکا گزارش داده شود. همچنین تمام شهروندان امریکایی از داد و ستد با نهادها و افراد تحریم شده منع می‌باشند.

در روزهای اخیر، شهرهای مختلف ایران صحنه تظاهراتی گسترده در اعتراض به مرگ مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله سقزی، پس از بازداشت او توسط نیروهای گشت ارشاد جمهوری اسلامی (پولیس امنیت اخلاقی) بود.

پس از شش روز اعتراضات و ناآرامی‌ها که اکنون تقریباً در سرتاسر ایران گسترش یافته است، حکومت آن کشور روز پنجشنبه ۲۲ سپتمبر (۳۱ سنبله) دسترسی به انترنت را در این کشور محدود کرد.

منابع رسمی ایران کشته شدن کم از کم ۱۷ نفر را در تظاهرات اخیر تایید کرده است، اما نهاد غیردولتی دیدبان حقوق بشر ایران مستقر در ناروی گفته است که در اعتراضات شش روز گذشته کم از کم ۳۱ غیرنظامی از سوی نیروهای امنیتی ایران کشته شده اند.

وزیر خارجۀ ایالات متحده گفته است که حکومت ایران باید سرکوب سیستماتیک زنان را پایان بخشیده و به تظاهرات مسالمت آمیز اجازه بدهد. در بیانیۀ وزارت خارجۀ امریکا آمده است که ایالات متحده از حقوق بشر در ایران ابراز حمایت کرده و کسانی را که این حقوق را نقض می‌کنند، حسابده نگه‌ می‌دارد.

XS
SM
MD
LG