لینک های دسترسی

Breaking News

صالح از بازداشت طراح حمله بر پوهنتون کابل خبر داد


حدود دو هفته پس از حملۀ مرگبار مهاجمان مسلح بر پوهنتون کابل، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که طراح اصلی این حمله بازداشت شده است.

امرالله صالح روز شنبه ۱۴ نومبر (۲۴ عقرب) در صفحۀ فیس‌بوک خود نگاشته است که فرد بازداشت شده عادل نام دارد و باشنده ولایت پنجشیر است.

آقای صالح افزود که این فرد تا صنف سوم فاکولتۀ شرعیات درس خوانده و پس از آن توسط ثنأالله، عضو سابقه‌دار شبکۀ حقانی به این گروه جذب شده است.

او افزوده که عادل اعتراف کرده است که اسلحه را از شبکه حقانی در ولایت خوست به دست آوردند و هدایت مستقیم را از ثنأالله، عضو شبکۀ حقانی می‌گرفتند.

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان همچنان به نقل از فردبازداشت شده نگاشته است: "برایش گفته شده، کاری شود که این حکومت زیر فشار قرار بگیرد. بدنام شود و در ذهن مردم ضعیف و ناکارا جلوه کند. گفته شد که این کارها با انجام عملیات بالای اهداف نظامی امکان پذیر نیست."

ریاست عمومی امنیت ملی نیز با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این فرد طراح اصلی حمله بر آموزشگاه کوثر دانش نیز است. در آن حمله بیش از ۷۰ نفر کشته و زخمی شدند.

هرچند مسوولیت این حمله را گروه داعش به عهده گرفت، اما آقای صالح افزود که داعش تنها یک اسم است و کسانی که این کار را انجام داده اند چند هویتی "حزب‌التحریر – طالب – داعش و همه" اند که در زمان‌های مختلف از عنوان و لقب‌های خاص کار می‌‌گیرند.

پوهنتون کابل به تاریخ دوم نومبر (۱۲ عقرب) آماج حملۀ سه مهاجم قرار گرفت که در نتیجۀ آن، ۲۲ تن جان باخته و ۲۲ تن دیگر زخمی شدند که به گفتۀ مقامات اکثر قربانیان محصلین بودند.

XS
SM
MD
LG