لینک های دسترسی

Breaking News

در چهار ماه گذشته ۳۴۰ هزار تذکرۀ الکترونیکی در افغانستان توزیع شده است


ادارۀ ملی احصاییه و معلومات افغانستان می‌گوید که روند فعالیت این اداره در بسیاری از ولایات این کشور جریان دارد و در چهار ماه گذشته، نزدیک به ۳۴۰ هزار تذکرۀ اکترونیکی در این کشور توزیع شده است.

این اداره روز شنبه اول جنوری (۱۱ جدی) گفت که این شمار تذکره‌های الکترونیکی در ۲۰ ولایت این کشور توزیع شده است.

ادارۀ ملی احصاییه و معلومات افغانستان افزوده که نمایندگی این اداره در حال حاضر در ولایات کابل، ننگرهار، کنر، پکتیا، خوست، لوگر، قندهار، زابل، بلخ، هرات، جوزجان، بغلان، غزنی، بدخشان، کندز، فراه، نورستان، سمنگان و تخار به روی متقاضیان باز اند.

در اعلامیه‌ای همچنان آمده است که اداره ملی احصاییه و معلومات متعهد است تا پس از ارزیابی و نظارت تیم‌های تخنیکی، روند توزیع تذکره الکترونیکی را در دیگر ولایات نیز از سر گیرد.

بر اساس معلومات این اداره در حال حاضر روزانه برای حدود ۱۳ تا ۱۵هزار متقاضی، تذکره توزیع می‌شود

ادارۀ ملی احصاییه و معلومات گفته است: "متقاضیان تذکره الکترونیکی در ولایات کابل و هرات می‌توانند به شکل آنلاین و متباقی ولایات به شکل کمپیوتری فورم‌های درخواستی خویش را خانه‌پری و جهت دریافت تذکره الکترونیکی اقدام نموده و در کم‌ترین زمان ممکن تذکره خویش را دریافت نمایند."

با مسلط شدن طالبان بر افغانستان و سقوط کابل به دست این گروه، بسیاری ادارت دولتی فلج شده و تا کنون روند عرضه خدمات به شهروندان این کشور به حالت عادی برنگشته است. طالبان پیش از این ریاست عمومی پاسپورت را نیز به روی مراجعین باز کرده بودند، اما از چندین هفته به این‌سو، روند توزیع پاسپورت در کابل متوقف است.

در این حال، برخی از باشندگان کابل ادارۀ ملی احصاییه و معلومات را به ناتوانی برای رسیدگی به توزیع الکترونیکی متهم کرده و می‌گویند که این روند به کندی به پیش می‌رود.

احمد فرزاد، یکی باشندگان کابل به صدای امریکا گفت که دو ماه پیش، برای اخذ تذکرۀ اکترونیکی برای خود و خانواده‌اش ثبت نام کرده و اما تا کنون موفق به دریافت آن نشده است.

آقای فرزاد افزود که ادارۀ احصاییۀ و معلومات افغانستان در کابل تنها یک مرکز را برای توزیع تذکره باز کرده و به همین دلیل ازدحام مردم در این مرکز بسیار زیاد است.

او افزود: "هزاران نفر در روز به مرکز توزیع تذکره در سرای شمالی مراجعه می‌کند. بسیار شمار کمی مردم کارهای شان ختم می‌شود. روند توزیع تذکره بسیار به کندی پیش‌ می‌رود. کم از کم سه ماه وقت می‌گیرد."

اما ادارۀ ملی احصاییه و معلومات افغانستان می‌گوید که آنان در تلاش اند تا تمامی شعبه‌های توزیع تذکره‌های الکترونیکی را در کابل دوباره فعال کنند و با باز شدن این مراکز، کارهای متقضایان برای دریافت تذکره الکترونیکی در زمان اندک نهایی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG