لینک های دسترسی

Breaking News

آیا واکسین کووید۱۹ به معنای بازگشت به روال عادی زندگی است؟


بسیاری از مردم ممکن برعلاوه مصوونیت و موثریت واکسین می خواهند بدانند که آیا پس از واکسین شدن می‌توانند به عادات و روال روزمرۀ گذشته بازگردند؟ آیا می‌توانند دوستان و اقوامی را که با آنان زندگی نمی‌کنند درآغوش بگیرند یا ببوسند، آیا می‌توانند آزادانه سفر کنند و به زندگی بدون ماسک گذشته برگردند؟

ممکن است پاسخ‌ این سوالات برای خیلی از افراد مبهم باشد و آنان را دچار سردرگمی کند. اما داکتران می‌گویند که این سردرگمی طبیعی است؛ چرا که این بیماری و تمام چیزهای پیرامون آن جدید استند و پاسخ دادن به آنان همیشه آسان نیست.

به گفته داکتران، خبر خوب این است که دریافت دو دوز واکسین فایزر یا مودرنا می تواند فرد را در مقابل موارد غیر حاد بیماری کووید۱۹ حدود ۹۵ درصد و در موارد حاد و وخیم بیماری تا ۱۰۰ درصد مصوون کند. این به آن معنا است که هنوز پنج درصد از افرادی که واکسین شده‌اند، می‌توانند بیمار شوند.

داکتر گریگ پولند، متخصص واکسین‌شناسی و مدیر گروه پژوهشی واکسین در کلینیک مایو می گوید که در بیمارانی که واکسین کووید۱۹ دریافت کرده‌اند "انتظار داریم که نشانه‌های بیماری خفیف‌تر باشد؛ ولی هنوز می توانند ویروس را به دیگران منتقل کنند."

آیا پس از واکسین شدن، زندگی‌ام به روال عادی باز خواهد گشت؟

داکتر پولند می‌گوید جواب این سوال چندان ساده نیست. تا وقتی در مورد کروناویروس و واکسین معلومات و اطلاعات کافی، بیشتر و دقیق‌تر در دست نباشد، نمی‌توان به این سوال پاسخ داد.

او گفت: "واکسین شدن و استفاده از ماسک کمک می‌کند در کنار دیگر افرادی که واکسین شده‌اند و ماسک می‌پوشند، حبابی را دور خودمان ایجاد کنیم. "

آیا پس از واکسین شدن، می توانم ماسک نپوشیم؟

نه. اول آن که دو هفته طول می‌کشد که واکسین اثر کند. دوم این که هنوز معلوم نیست که آیا افرادی که واکسین شده‌اند می توانند حامل ویروس باشند و آن را به دیگران منتقل کنند یا نه. در ضمن در مورد مصوونیت در مقابل اشکال جهش یافته و جدید ویروس هنوز به اندازه کافی اطلاعات در دست نیست.

همچنین اطلاعات کافی در دست نیست که تا چه حد یک فرد بعد از واکسین شدن می تواند ناقل ویروس باشد. در نتیجه بهتر است ایمنی را، به خصوص در رابطه با افراد مسن تر و سالمند که بیشتر در مقابل بیماری آسیب‌پذیر استند،‌ رعایت کرد.

کارشناسان صحی می‌گویند که به دلیل اینکه در مورد همه چند و چون کروناویروس و تاثیر واکسین بر آن، آگاهی کامل وجود ندارد، بهتر است که سفارش‌های بهداشتی را هنگام سفر با وسایل نقلیه عمومی مثل بس، ریل، و طیاره باید رعایت کرد.

آیا پس از واکسین شدن، می توانم بدون نگرانی بیشتر به اماکن عمومی بروم؟

داکتران می‌گویند که دریافت دو دوز واکسین تا حد زیادی مصوونیت در مقابل کووید۱۹ به وجود می‌آورد و استفاده از ماسک سطح مصوونیت بیشتری به آن می‌افزاید که می تواند احساس امنیت بیشتری به یک فرد در اماکن عمومی بدهد.

چه زمانی کودکان می توانند واکسین شوند؟

به گفته کارشناسان، متاسفانه واکسین‌های آزمایشی برای دو واکسینی که سازمان غذا و داروی امریکا برای استفاده اضطراری تایید کرده تنها برای کودکان ۱۲ ساله به بالا است و هنوز کودکان زیر ۱۲ سال را شامل نمی شود.

آیا کودکانی که واکسین نشده اند ولی والدین و معلم‌هایشان واکسین دریافت کرده‌اند، در امان استند؟

این مسله جای بحث دارد. کارشناسان می‌گویند از آنجایی که هنوز اطلاعات کافی در رابطه با انتقال ویروس از فردی که واکسین شده به دیگران در دست نیست، نمی توان به این پرسش پاسخ داد.

به معنای دیگر، والدین یا معلمان می توانند در ظاهر سالم به نظر بیایند ولی به کووید۱۹ بدون علایم بیماری مبتلا باشند و ویروس را به دیگران از جمله کودکان منتقل کنند.

برعلاوه بعضی مردم ممکن نخواهند واکسین شوند که سبب می‌شود زندگی به روال عادی خود برنگردد.

براساس یک نظر پرسی جدید، از هر سه امریکایی یک نفر آنان می‌گویند که واکسین کروناویروس را احتمالاً یا یقیناً تطبیق نخواهد کرد که به گفته کارشناسان امیدواری ایالات متحده را برای دستیابی به معافیت کتلوی از بین می‌برد.

XS
SM
MD
LG