لینک های دسترسی

Breaking News

هشت طراح حملۀ انتحاری اخیر در کابل بازداشت شدند


در حملۀ انتحاری به روز چهارشنبه درکابل هشت نفر به شمول هفت کارمند تلویزیون طلوع کشته شد.

ریاست امنیت ملی می‌گوید که در نتیجۀ عملیات خاص نیروهای امنیت، هشت عضو شبکه حقانی از قریه حسین‌خیل ولسوالی بگرامی کابل بازداشت شدند.

بر بنیاد خبرنامۀ امنیت ملی، این افراد در طرح و اجرای حملۀ انتحاری که بالای موتر حامل کارمندان تلویزیون طلوع صورت گرفت، دست داشته اند.

در حملۀ انتحاری به روز چهارشنبه در سرک دارالامان کابل، هشت تن به شمول هفت کارمند تلویزیون طلوع کشته شدند و نزدیک به ۳۰ تن دیگر زخم برداشتند.

ساعاتی پس از حمله، طالبان با انتشار پیامی گفتند که حمله بالای کارمندان کابورا پرودکشن را آنان انجام داده اند؛ ولی اظهارات ریاست امنیت ملی اکنون نشان می‌دهد که شبکۀ حقانی مسئول این حمله است.

هر چند خواستیم که در این مورد دیدگاه امنیت ملی را داشته باشیم، اما با تماس‌های مکرر مؤفق نشدیم.

پس از وقوع این رویداد، افراد بلندپایه دولتی به شمول رئیس جمهور و رئیس اجرائیه، نهادهای ملی و بین‌المللی واکنش تندی نشان دادند و این حمله را شدیداً محکوم کردند.

رییس جمهور غنی روز جمعه در پیامی تصویری حمله بر کارمندان تلویزیون طلوع را حمله به قانون اساسی افغانستان و ارزش‌های ملی خواند و جان باخته‌گان این رویداد را شهدای آزادی نامید.

برخی از نهادهای رسانه‌یی ملی و بین‌المللی این حمله را، حمله بر آزادی بیان خواندند.

وزارت داخلۀ افغانستان اعلام کرد که در مورد حملۀ انتحاریی که بالای موتر حامل کارمندان تلویزیون طلوع و کابورا پرودکشن صورت گرفت، بررسی‌ها آغاز شده است.

XS
SM
MD
LG