لینک های دسترسی

Breaking News

هشت فرد 'همکار داعش' در ایران اعدام شد


جزئیات از روند محاکمه افراد اعدام شده تا حال نشر نشده است
جزئیات از روند محاکمه افراد اعدام شده تا حال نشر نشده است

مقام های قضایی ایران صبح روز شنبه از اعدام هشت نفر خبر دادند که به گفته آنها با حملۀ گروه دولت اسلامی یا داعش درتهران "همکاری مستقیم" داشتند.

افراد مسلح به تاریخ ۷ جون ۲۰۱۷ میلادی، در تهران دو حملۀ جداگانه را بر پارلمان آن کشور و مقبرۀ آیت الله روح الله خمینی، رهبری فقید جمهوری اسلامی، انجام دادند.

حمله در تهران به مثابۀ اولین حمله توسط تندروان سنی مذهب در ایران با اکثریت شیعه خوانده می شود، حکومت با اکثریت شیعه که به طور گسترده در جنگ های عراق و سوریه دخیل است و در برابر تندروان داعش که اکثر آنان سنی مذهب اند، در تقابل قرار دارد.

خبرگزاری قوۀ قضایۀ ایران و خبرگزاری های نیمه رسمی در آن کشور به نقل از مقامات قضایی آن کشور اعدام هشت نفر را گزارش دادند، اما در مورد محل اعدام چیزی بیان نشده است. افراد محکوم به اعدام در ایران، به دار آویخته می شوند.

ایران یکی از کشور های است که بیشترین اعدام ها را در سطح جهان اجرا می کند، اما اعدام دسته جمعی در آن کشور به ندرت صورت می گیرد. قبل از این، در آخرین مورد که حکومت ایران دست به اعدام های دسته جمعی زد، در ماه آگست ۲۰۱۷ میلادی بود که هفت نفر به اتهام جرم "تجاوز جنسی" در مشهد همزمان اعدام شدند.

خبرگزاری های ایران نام های افرادیکه روز شنبه اعدام شدند نیز نشر کردند که شامل سلیمان مظفری، اسماعیل صوفی، رحمان بهروز، سید ماجد مرتضایی، سیروس عزیزی، ایوب اسماعیلی، خسرو رمضانی میر احمدی و عثمان بهروز می شود.

در دو حملۀ جداگانه در تهران، حد اقل ۱۸ نفر کشته و بیش از ۵۰ نفر دیگر زخمی شد.

در حال حاضر، محاکمۀ ده ها نفر دیگر به اتهام دست داشتن در حملات تهران ادامه دارد.

در پاسخ به حملات تهران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در آن زمان، شش میزایل را بر مناطق شرقی سوریه شلیک کرد که به گفتۀ مقامات ایرانی، تندروان داعش را هدف قرار دادند.

XS
SM
MD
LG