لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا و اروپا؛ گروه طالبان حملات را توقف دهد و آتش‌بس کند


نمایندگی‌های دپلوماتیک ایالات متحدۀ امریکا، اتحادیۀ اروپا و برخی کشورهای دیگر در افغانستان از ادامۀ حملات طالبان ابراز نگرانی کرده و خواستار تامین آتش‌بس و توقف خشونت‌ها در این کشور شده اند.

نمایندگی‌های دپلوماتیک ایالات متحدۀ امریکا، استرالیا، کانادا، جمهوری چک، دنمارک، نماینده گان اتحادیۀ اروپا، فنلند، فرانسه، آلمان، ایتالیا، جاپان، کوریا جنوبی، هالند، اسپانیا، سویدن، بریتانیا و دفتر نمایندۀ ارشد ملکی ناتو در یک اعلامیه‌ای مشترک گفته اند که حملات اخیر طالبان تلاش‌ها را برای دستیابی به یک راه حل سیاسی از طریق مذاکره، ناکام می‌کند.

در این اعلامیه که امروز ۱۹ جولای (۲۸ سرطان) نشر شد آمده است: "حملات طالبان، با ادعای آن‌ها پیرامون حمایت از حل و فصل سیاسی از طریق مذاکره و روند صلح در دوحه، کاملاً در تناقض قرار دارد. این امر منجر به کشته‌شدن افغان‌های بی‌گناه، از جمله ادامۀ کشتار هدفمند، آواره‌‌گی مردم، غارت و سوختاندن ساختمان‌ها، تخریب زیربنا‌های حیاتی و متضررشدن شبکه‌های مخابراتی شده است."

نمایندگی این کشورها با ابراز نگرانی از تداوم ترورهای هدفمند در این کشور، تخریب زیرساخت‌ها، تهدیدها و خشونت‌های را محکوم کرده اند.

در این اعلامیه همچنین آمده است: "از طالبان و همۀ طرف‌ها می‌خواهیم که فوراً به خشونت پایان داده و به آتش‌بس دایمی و همه‌جانبه موافقت نموده و در مذاکرات صلح برای پایان‌دادن به درد و رنج مردم افغانستان و هموارکردن راه برای یک توافق سیاسی فراگیر که به نفع همه افغان‌ها باشد، به طور کامل سهم گرفته و اطمینان دهند که افغانستان دوباره به پناه گاه امن تروریستان مبدل نمی‌شود."

این کشورها همچنین با ابراز نگرانی گفته اند که "بازداشت و کشتار" غیرنظامیان و حمله بر زندان‌ها در این کشور افزایش یافته و در ولسوالی‌های که تازه به تصرف طالبان درآمده اند، از تلاش‌ها برای سرکوب حقوق‌بشری زنان و توقف رسانه‌ها به منظور پنهان‌سازی موارد نقض حقوق بشر و محدودساختن آزادی بیان گزارش شده است.

آنان همچنین از طالبان خواسته اند که در عید اضحی، باید برای همیشه اسلحۀ خود را به زمین گذاشته و تعهد خود را نسبت به روند صلح به جهانیان نشان دهند.

این در حالی است که روز گذشته هبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان با نشر پیامی به مناسبت عید اضحی گفت که "حامی جدی" تفاهم سیاسی برای ختم جنگ در افغانستان بوده و از "هر فرصت" که سبب تامین صلح و امنیت در افغانستان شود، استفاده خواهد کرد.

این در حالی است که نمایندگان جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان پس از دو روز بحث و گفتگو در قطر با نشر اعلامیه‌ای گفته اند که از زیرساخت‌ها در این کشور محافظت کرده و از تلفات غیرنظامیان جلوگیری خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG