لینک های دسترسی

Breaking News

وضع تعرفه های گمرکی اروپا بر امریکا تطبیق می شود


تعرفه های گمرکی اتحادیه اروپا بر کالا های تولید ایالات متحده شامل مشروبات الکی نیز می شود

قرار است اتحادیۀ اروپا امروز جمعه بر کالا های صادراتی ایالات متحده که ارزش آن به چندین میلیارد دالر می رسد، تعرفه نسبتاً سنگین گمرکی وضع کند.

این تعرفه های گمرکی شامل پتلون های جین، مشروبات الکلی و موتر سایکل ساخت امریکا نیز می باشد.

وضع تعرفه های گمرکی توسط اتحادیه اروپا، بخشی از اقدامات تلافی جویانۀ جهان در برابر دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، است که به تاریخ اول مارچ ۲۰۱۸ میلادی، اعلام کرد که ۲۵ در صد تعرفۀ گمرکی، بر فولاد وارداتی و ۱۰ در صد تعرفۀ گمرکی بر المونیم وارداتی، وضع می کند.

ایالات متحده قرار است تا دو هفتۀ آینده بر ۳۰ میلیارد دالر کالا های وارداتی چین نیز تعرفه گمرکی وضع کند.

چین گفته است که بدون تعلل به اقدامات تلافی جویانه دست خواهد زد، اقدام که احتمالاً بزرگترین اقتصاد های جهان را با مشکل مواجه کند.

سخنگوی وزارت تجارت چین گفته است که "ایالات متحده از روش وضع تعرفه سوء استفاده می کند و جنگ تجارتی را در سراسر جهان، آغاز می کند."

مقامات تجارتی چنین همچنین گفته اند که جنگ تجارتی میان واشنگتن و بیجینگ ممکن تجارت جهانی را متاثر سازد.

در همین حال، جان مورفی، معاون اتاق های تجارت ایالات متحده، تخمین کرده است که به ارزش ۷۵ میلیارد دالر کالا های صادراتی امریکا تا آخر ماه جولای معروض به وضع تعرفه های گمرکی خواهد شد.

رئیس جمهور ترمپ حتی در جریان مبارزات انتخاباتی ۲۰۱۶ تعهد کرده بود که تعرفه های گمرکی را بر کالا های وارداتی امریکا وضع خواهد کرد، زیرا به باور وی، کشور ها در سراسر جهان، ایالات متحده را مورد بهره برداری خود قرار داده اند.

پس از اعلام وضع تعرفه های گمرکی بر فولاد و المونیم توریدی، آقای ترمپ در یک پیام تویتر از اقدام خود دفاع کرد و گفت که در صورت بروز مناقشه تجارتی، امریکا از آن نفع خواهد برد.

آقای ترمپ در پیام تویتر خود در آن زمان نوشت "زمانیکه یک کشور {ایالات متحده} با هر کشوری که ارتباط تجارتی دارد، میلیارد ها دالر را از دست می دهد، جنگ تجارتی خوب است و برنده شدن در {چنین جنگ} آسان است."

در سال ۲۰۱۷ میلادی، ایالات متحده تقریباً ۵۰ در صد فولاد و المونیم مورد ضرورت خود را از چهار کشور به شمول کانادا، کوریای جنوبی، مکسیکو و برازیل، وارد کرد. در این مدت، امریکا کمتر از دو در صد فولاد مورد ضرورت خود را از چین وارد کرده است.

XS
SM
MD
LG