لینک های دسترسی

Breaking News

نواز شریف به ۱۰ سال زندان محکوم شد


نواز شریف، صدراعظم پیشین پاکستان، سال گذشته از سوی ستره محکمه آن کشور رد صلاحیت شد و از قدرت کنار رفت

یک محکمه ضد فساد اداری در پاکستان نواز شریف، صدراعظم پیشین پاکستان، را به جرم فساد اداری به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

این نخستین حکم محکمه در مورد یک صدراعظم سابق پاکستان است که ستره محکمه این کشور وی را سال گذشته خلع صلاحیت کرد و از آن زمان او با یک سلسله از محاکمات در این کشور رو برو گردید.

مریم نواز، دختر نواز شریف،به هفت سال حبس در قضیه فساد مالی شده است که از سوی گزارش موسوم به اوراق پانامه حدود دو سال قبل نشر شده بود. محمد صفدر،شوهر مریم نواز،بنا بر ارائه معلومات نادرست به مستنطقین به یک سال حبس محکوم شده است.

حکم روز جمعه محکمه مبارزه بر ضد فساد اداری پاکستان آخرین ضربه است که بر آقای شریف در حالی وارد شده است که کشورش در اواخر ماه جولای شاهد انتخابات پارلمان خواهد بود.

در حکم محکمه مبارزه بر ضد فساد اداری آمده است که آقای شریف به خاطر به ۱۰ زندان محکوم شده است که اپارتمان های مجلل را در لندن از پول فساد اداری خریداری کرده است.

پس از حکم محکمه، مریم شریف در یک پیام تویتر نوشت که پدرش به خاطر جزا داده می شود که در مقابل "نیروی های غیر قابل دید" مقاومت کرد. به نظر می رسد که اشاره دختر نواز شریف به نظامیان پاکستانی است که قدرت واقعی را از چندین دهه به این سو در آن کشور به دست دارند.

حکم روز جمعه محکمه می تواند استیناف طلب شود. نواز شریف اکنون در لندن به سر می برد و این حکم محکمه در غیاب او صادر شده است.

محکمه گفته است که شریف و خانواده اش نتوانستند منابع وجوه مالی را که در خرید جایداد های عصری در لندن بکار رفته است، نشان بدهند و آنها این موضوع را به مقامات مالیه دهی ارایه نداشته اند.

در همین حال حزب مسلم لیگ نواز که رهبری آنرا نواز شریف بر عهده داشت حکم محکمه را رد کرده و آنرا غیر عادلانه خوانده است. شهباز شریف، برادر نواز شریف، که حال رهبری حزب مسلم لیگ را بر عهده دارد با نشر اعلامیه ای گفته است که "ما از همه گزینه های حقوقی و قانون اساسی [در برابر حکم محکمه] استفاده می کنیم.​"

پس از حکم محکمه، حال آقای نواز شریف ۱۰ روز فرصت دارد تا استناف طلب شود و اگر بخواهد به کشورش بر گردد، نیاز به وثیقه دارد، در غیر آن، حین برگشت به پاکستان ممکن از سوی حکومت آن کشور دستگیر شود.

XS
SM
MD
LG