لینک های دسترسی

Breaking News

مشرف از حزب اش استعفا کرد


عکس از آرشیف صدای امریکا
عکس از آرشیف صدای امریکا

پرویز مشرف، رئیس جمهور پیشین پاکستان که از دید مخالفین سیاسی اش یک "دیکتاتور نظامی" بود، روز جمعه از حزب اش استعفا کرد.

آقای مشرف گفته است که فعلاً تصمیم ندارد به گونۀ فوری به پاکستان برگردد و یا در انتخابات ماه جولای پارلمانی آن کشور شرکت کند.

استعفای آقای مشرف سه هفته پس از آن صورت گرفت که حزب مربوط به رئیس جمهور پیشین پاکستان، اعلام کرد که آقای مشرف به کشورش بر خواهد گشت و در انتخابات پارلمانی آن کشور خود را نامزد خواهد کرد.

اقدام حزب آل پاکستان مسلم لیگ پس از آن صورت گرفت که ستره محکمۀ پاکستان اعلام کرد که آقای مشرف می تواند به کشورش بر گردد.

اما کمیسیون انتخابات پاکستان در اوایل هفتۀ جاری نامزدی آقای مشرف را رد کرد.

جنرال پرویز مشرف در حال حاضر در دُبی در تبعید خودی به سر می برد تا از پیگرد قانونی اتهامات جنایی که علیه وی موجود است، جلوگیری کند.

پیش از این، حزب به رهبری آقای مشرف اعلام کرده بود که رئیس جمهور پیشین آن کشور از شهرشمالی چترال خود را در انتخابات که قرار است به تاریخ ۲۵ جولای ۲۰۱۸ برگزار شود، نامزد کرسی پارلمان می کند.

باوجودیکه بسیاری از احزاب سیاسی پاکستان خواهان بازداشت پرویز مشرف اند، ستره محکمۀ پاکستان در اوایل ماه جون اعلام کرد که مشرف باید قبل از تاریخ ۱۳ جون ۲۰۱۸ به کشورش برگردد تا از دستگیری اش به ارتباط چندین قضیۀ جنایی که علیه وی موجود است، جلوگیری کند.

پرویز مشرف در سال ۱۹۹۹ میلادی، از طریق یک کودتای نظامی، با کنار زدن نواز شریف، صدراعظم پیشین آن کشور به قدرت رسید. آقای مشرف در سال ۲۰۰۸ میلادی تحت فشار از قدرت کنار رفت و به تعقیب آن، پیپلز پارتی پاکستان که مربوط بی نظیر بوتو، صدراعظم پیشین پاکستان بود، به قدرت رسید.

XS
SM
MD
LG