لینک های دسترسی

Breaking News

نخستین مسابقۀ بایسکل‌رانی کوهستانی دربامیان


برای نخستین بار رقابتبایسکل‌رانی کوهستانی در ولایت بامیان روز جمعه با حضور جوانان ورزشکار ولایت بامیان دراین ولایت برگزار شد.

در این رقابت که تحت نام "جام تقدیر" برگزار شد، ده تن از بانوان بایسکل‌ران و ۲۰ تن از ورزشکاران پسر فاصلۀ بیش از ۷ کیلومتر را از ساحۀ درۀ گنبدک تا تپۀ عاشقان و عارفان بامیان مسیرهای نا هموار کوهستانی را رکاب زدند.

برگزار کنندگان این برنامه، هدف از راه اندازی این رقابت بایسکل‌رانی کوهستانی را، تشویق جوانان به ورزش و تقدیر از بهترین بایسکل سواران بامیان عنوان می‌کنند.

مهدی محمدی، جمعه‌خان شفیق، اکبر فیضی درمیان ۲۰ رکاب‌زن پسر، به ترتیب مقام‌های نخست تا سوم را کسب کردند و طاهره شایگان، زهرا رضایی و نجیلا سخی‌زاده به ترتیب مقام‌های اول تا سوم را درمیان بایسکل رانان دختر کسب کردند.

هدف این مسابقه تشویق جوانان به ورزش عنوان شده است
هدف این مسابقه تشویق جوانان به ورزش عنوان شده است

ذکیه محمدی، مسوول فدراسیون بایسکل‌رانی بامیان، می‌گوید که این مسابقه بخاطر تقدیر از بهترین بایسکل‌رانان بامیان که در مسابقات کابل و خارج از کشور مقام گرفته بودند، برگزار شده است.

خانم محمدی می‌افزاید" این نخستین مسابقۀ بایسکل‌رانی کوهستانی بود که در یک مسیرکوهستانی رکاب زدند و بسیار یک مسابقۀ دشوار و جذاب بود که دختران به خوبی توانستند دراین رقابت اشتراک کنند."

خانم محمدی می‌افزاید که در یک ماه اخیر این چهارمین دور مسابقات ورزشی است که به حمایت ادارۀ محلی بامیان به منظور رشد ورزش دراین ولایت راه اندازی شده است.

ورزشکاران این رقابت نیز با اظهار خرسندی می‌گویند که برگزاری چنین مسابقات سبب تشویق جوانان به ورزش شده و آنان تلاش دارند در مسابقات منطقۀ نیز درخشش خوبی داشته باشند.

طاهره شایگان، برندۀ مقام نخست رقابت بایسکل‌رانی دختران، می‌گوید" امروز من خیلی خوشحال استم که دراین مسابقه شرکت کردم؛مقام اول را گرفتم و امیدارم در مسابقات دیگری که شرکت می‌کنم، بازهم مقام خوب بگیرم".

مهدی محمدی، یکی دیگر از ورزشکاران که در بین پسران بایسکل‌سوار مقام نخست را گرفته می‌گوید" در مسابقات مختلف بایسکل‌رانی مقام گرفتم و توانستم در رقابت که بین افغانستان و پاکستان بود، با طی کردن ۱۶۷کیلومتر مقام چهارم را بگیرم."

در این مسابقه ۱۰ دختر جوان از بامیان نیز اشتراک کردند
در این مسابقه ۱۰ دختر جوان از بامیان نیز اشتراک کردند

حدود یک ماه قبل نیز برای نخستین بار حدود ۵۰ ورزشکار دختر وپسر از ولایات مختلف کشور در یک رقابت بایسکل‌رانی موسوم به "کراس‌کانتری"در بامیان اشتراک کرده بودند.

بامیان در مرکز کشور از ولایات نسبتاً امن افغانستان است که در چند سال اخیر شاهد رقابت‌های ورزشی، جشنواره‌های موسیقی و برنامه‌های فرهنگی و هنری به منظور صلح و همدلی در کشور راه اندازی می‌شود.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG