لینک های دسترسی

Breaking News

نخستین محمولهٔ کمک‌های نظامی امریکا به اوکراین رسید


نخستین محموله کمک‌های نظامی امریکا به اوکراین
نخستین محموله کمک‌های نظامی امریکا به اوکراین

سفارت ایالات متحده در اوکراین روز شنبه ۲۲ جنوری (دوم دلو) اعلام کرد که به هدایت جو بایدن،‌رییس جمهور ایالات متحده، نخستین محموله‌ٔ حمایت امنیتی ۲۰۰ میلیون دالری امریکا وارد کیف شد.

این سفارت گفته است که این محمولهٔ حدود ۹۰ تنی شامل مهمات برای نیروهای خط مقدم اوکراین است.

روسیه در این اواخر حدود ۱۰۰ هزار نیروی خویش را در امتداد مرز اوکراین جابجا کرده است؛ اقدامی که غرب گمان می‌کند بخشی از طرح اقدام نظامی علیه اوکراین است.

اما مسکو همواره پیش بینی ها مبنی بر حملهٔ احتمالی بر اوکراین را رد کرده و اعزام نیرو درهرگوشهٔ از قلمرو روسیه را حق مسلم خود خوانده است.

در بیانیه سفارت امریکا آمده است:"ایالات متحده به ارایه چنین کمک‌ها برای حمایت از نیروهای مسلح اوکراین در تلاش مستمر آنها برای دفاع از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین در برابر تجاوز روسیه ادامه خواهد داد. "

این کمک‌ها به دنبال سفر انتونی بلینکن وزیر خارجهٔ ایالات متحده به اوکراین صورت می‌گیرد.

آقای بلینکن، روز چهارشنبه ۱۹ جنوری در جریان دیدار با ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین در کیف گفت که هیچ دلیل برای افزایش حضور نظامیان روسی در نزدیکی مرز با اوکراین وجود ندارد و هشدار داد که روسیه می تواند در یک اطلاع زودهنگام بر اوکراین حمله کند.

او گفت: " حدود صد هزار سرباز روسی در نزدیکی مرز با اوکراین حضور دارد، به این معنی که تهدید در برابر اوکراین بی سابقه است. بنأً، ریيس جمهور بایدن از من خواست تا بار دیگر بر تعهد مان در قبال تمامیت ارضی، حاکمیت و استقلالیت اوکراین، تاکید کنم. "

همزمان با سفر انتونی بلینکن به اوکراین، حکومت ایالات متحده این کمک ۲۰۰ میلیون دالری اضافی را در معاونت های دفاعی به اوکراین اعلام کرد.

ولادمیر زیلینسکی، ریيس جمهور اوکراین در مورد این مساعدت گفت: " این حمایت نه تنها بیانگر پلان های استراتیژیک ما برای شمولیت اوکراین با ناتو می باشد، بلکه برای اردوی ما و تجهیزات نظامی با اهمیت است. بلی، پس از بدست آوردن آزادی خود، ما پول هنگفت را برای بودجهٔ نظامی اختصاص داده ایم، اما می دانیم که اگر ما خواستار اقدامات فوری برای عصری سازی اردو باشیم، در این زمان حساس، نیازمند کمک استیم."

در تازه‌ترین مورد برای تنش زدایی در مرز اوکراین، وزیر خارجهٔ ایالات متحده روز جمعه ۲۱ جنوری (اول دلو) با سرگی لاوروف، همتای روسی‌اش در ژنیو ملاقات کرد و برای کاهش‌ تنش‌ها پیرامون اوکراین، به مذاکرات بیشتر توافق کردند.

وزیر خارجهٔ ایالات متحده پس از ملاقات گفت که واشنگتن هفتهٔ آینده نظریات خویش را به گونهٔ نوشتاری با روسیه شریک خواهد کرد؛ اظهاراتی که امیدواری‌ها را برای ادامهٔ دپلوماسی زنده نگهمیدارد.

آقای لاوروف مذاکرات با آقای بلینکن را صادقانه و مفید توصیف کرد، اما ناتو را متهم کرد که علیه روسیه فعالیت می‌کند. او گفت روسیه "هرگز مردم اوکراین را تهدید نکرده است" و هیچ برنامه‌ای برای حمله به اوکراین ندارد.

XS
SM
MD
LG