لینک های دسترسی

Breaking News

پروازها میان کابل و اسلام‌آباد به زودی از سر گرفته می‌شود – مقام‌ها


ادارۀ هوانوردی ملکی افغانستان می‌گوید که قرار است به زودی پرواز‌های خطوط هوایی بین‌المللی پاکستان (پی‌آی‌‌ای)، آریانا و کام‌ایر میان کابل و اسلام‌آباد دوباره آغاز شود.

این اداره ناوقت روز جمعه ۱۵ اکتوبر (۲۳ میزان) در اعلامیه‌ای گفته است که رهبری این اداره با سفیر پاکستان در کابل در مورد مشکلات پیش آمده، به ویژه توقف پروازهای شرکت هوایی ‌پی‌آی‌ای بحث و گفتگو کرده است.

این اداره افزوده که در این دیدار نمایندگان خطوط هوایی بین‌المللی پاکستان، آریانا و کام‌ایر حضور داشتند و شرکت‌ها براساس تصمیم این اداره نرخ تکت‌ها را مطابق به "حالت نورمال" کاهش خواهند داد.

ادارۀ هوانوردی ملکی افغانستان همچنین گفته است که در این نشست فیصله شده است که بهای تکت‌ پروازها میان کابل و اسلام‌آباد به گونۀ عادی پایین آورده شود.

خطوط هوایی بین‌المللی پاکستان (پی‌آی‌‌ای) به تاریخ پنجشنبه ۱۴ اکتوبر (۲۲ میزان) گفت که به دلیل دخالت مقامات طالبان از جمله تغییر خودسرانهٔ قوانین و ارعاب کارکنان این شرکت، پروازهای خود را به کابل متوقف کرده است.

این تعلیق پس از آن صورت گرفت که وزارت ترانسپورت طالبان از این شرکت خواست تا قیمت تکت‌های خود را به نرخ پیش از سقوط کابل به دست طالبان کاهش دهد.

پیش از این، گروه طالبان به شرکت خطوط هوایی بین‌المللی پاکستان و شرکت هوایی کام‌ایر هشدار داده بود که در صورت عدم کاهش قیمت تکت‌هایشان، فعالیت آن‌ها را متوقف خواهند کرد.

پس از تصرف کابل توسط طالبان، خطوط هوایی بین‌المللی پاکستان یگانه شرکت بین‌المللی بود که پروازهای تجارتی به افغانستان داشت. نخستین پرواز تجارتی این شرکت روز دوشنبه ۱۳سپتمبر (۲۲ سنبله) در میدان هوایی کابل نشست کرد.

قیمت تکت شرکت پی‌آی‌ای از کابل به اسلام‌آباد که در گذشته بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ دالر بود، نخست تا ۱۲۰۰صد دالر و در این اواخر به ۲۵۰۰ دالر امریکایی افزایش یافته بود.

این در حالی است که برخی متقاضیان افغان گفته‌ اند که حتا با همین نرخ هم نمی‌توانستند برای پرواز به اسلام‌آباد به آسانی تکت به دست بیاورند.

از دو ماه به این‌سو که پروازهای عادی به افغانستان متوقف شده است، پاکستان یگانه مسیر خروج برای افغان‌هایی باقی مانده است که از ماموریت نجات کشورهای غربی بازماندند و حالا می‌خواهند از مسیر کشور سوم به کشورهای غربی بروند.

XS
SM
MD
LG