لینک های دسترسی

Breaking News

انتخابات فرانسه؛ قصر الیزه در انتظار مکرون یا لوپن؟


دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه روز یکشنبه ۲۴ اپریل (چهارم ثور) برگزار می‌شود و طی آن امانویل مکرون، رییس جمهوری کنونی فرانسه، در رقابتی سرنوشت‌ساز به مصاف مارین لوپن، نامزد راستگرا افراطی می‌رود.

در دور نخست این انتخابات که به تاریخ ۱۰ اپریل برگزار شد، ١٢ نامزد بر سر تصاحب کرسی ریاست جمهوری برای پنج سال آینده رقابت کردند که در نهایت امانویل مکرون با کسب ۲۷.۸۵ درصد از دیگران سبقت گرفت.

اما به دلیل این که آقای مکرون نتوانست ۵۰ در صد آرا را کسب کند، باید در دور دوم انتخابات به مصاف مارین لوپن برود که با کسب ٢٣.١ درصد آرا در دور نخست در جایگاه دوم قرار دارد.

امانویل مکرون

امانویل ژان-میشل فردریک مکرون ۴۴ ساله در سال ٢٠١٧ پس از پیروزی در مقابل مارین لوپن در دور دوم انتخابات در سن ٣٩ سالگی لقب جوان‌ترین رییس جمهوری تاریخ فرانسه را به خود اختصاص داد.

آقای مکرون میانه‌رو طرفدار بازار آزاد و کاهش کسری بودجه دولت است. او در کتابش "انقلاب" خود را هم چپگرا و هم لیبرال خوانده است.

مکرون طرفدار یک اروپای واحد و فدرال است و طی ماه‌های اخیر ضمن تلاش برای حفظ روابط با روسیه، همگام با سایر قدرت‌های اروپایی و ناتو تجاوزگری ولادیمیر پوتین در اوکراین را محکوم کرده و در کارزار گسترده بین‌المللی تحریم مسکو نقش برجسته‌ای داشته است.

مارین لوپن

مارین ان پرین لوپن ۵۳ ساله در دو دور انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در سال‌های ٢٠١٢ و ٢٠١٧ نیز نامزد بود که بار نخست در درو اول انتخابات پس از فرانسوا اولاند و نیکولای سارکوزی در جایگاه سوم قرار گرفت و به دور دوم راه نیافت، اما در سال ٢٠١٧ پس از راهیابی به دور دوم، در مقابل امانویل مکرون شکست خورد.

ژان ماری-لوپن پدر مارین لوپن بنیانگذار حزب جبهه ملی است. خانم لوپن بین سال‌های ٢٠١١ تا ٢٠٢١ رهبر این حزب بود که اکنون به اجتماع ملی تغییر نام داده است. وی همچنین از سال ٢٠١٧ عضو مجلس ملی فرانسه بوده است.

در طیف سیاسی فرانسه، مارین لوپن یک راست‌گرا است. او و حزبش به شدت منتقد سیاست مهاجرتی کنونی فرانسه اند. به باور خانم لوپن، کاهش خدمات اجتماعی کنونی برای مهاجران سبب می‌شود افراد کمتری به فرانسه پناه ببرند.

در ارتباط با اوکراین، خانم لوپن پیشتر اعلام کرده بود که خواهان روابط نزدیک‌تری با روسیه و منتقد رویکرد ایالات متحده و ناتو در قبال روسیه است اگرچه اخیراً اقدامات دولت پوتین در اوکراین را مورد انتقاد قرار داده و اعلام کرده از پناهجویان اوکراینی حمایت می‌کند. خانم لوپن تا پیش از جنگ اوکراین بارها از ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، ستایش کرده بود.

XS
SM
MD
LG