لینک های دسترسی

Breaking News

گردهمایی مردمی در هرات به حمایت از برگزاری انتخابات


هزاران نفر از جوانان، فعالان مدنی، زنان و حتا نماینده‌های مردم هرات در شورای ولایتی، روز چهارشنبه (۲۶ سپتامبر) در مقابل دفتر کار والی هرات گرد هم آمده و حمایت شان را از برگزاری انتخابات اعلام کردند.

شرکت کنندگان این گردهمایی از محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، خواستند که از مداخلۀ نهادهای داخلی و خارجی در روند انتخابات جلوگیری کرده و نیز انتخابات را در زمان تعیین‌شدۀ آن برگزار کند.

سعید عظیمیان یکی از شرکت کنندگان این گردهمایی گفت "امروز مردم حوزه غرب جمع شده تا حمایت خود را از انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری اعلام کنند، تا به دهان کسانی که می‌خواهند در این راستا سنگ‌اندازی کنند و اخلال نمایند، مشت محکمی زده باشند".

چندی پیش شماری از طرفداران "ائتلاف بزرگ ملی افغانستان" در نزدیکی دفتر کمیسیون مستقل انتخابات در هرات خیمه بر افراشته و خواستار ثبت مشخصات بایومتریک رای دهندگان شده بودند.

شرکت کنندگان راهپیمایی امروز نیز از کاربرد سیستم بایومتریک در پروسه انتخابات استقبال کردند و آن را برای جلوگیری از تقلب موثر عنوان کردند.

عین‌الدین امانی محصل پوهنتون هرات به صدای امریکا گفت "حکومت به خاطر اینکه در یک پروسه شفافیت بیاید خواسته تا انتخابات را با سیستم بایومتریک برگزار نماید و این یک پیام و یک نوید خوشایند برای تمام ملت افغانستان است".

یکی دیگر از خواست‌های تجمع‌کنندگان در ولایت هرات، تمین امنیت بیشتر مراکز رأی‌دهی در شهر و ولسوالی‌ها در جریان روز انتخابات است.

همزمان جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات، اطمینان داد که هیچ مشکلی برای حضور مردم در پای صندوق‌های رأی در روز انتخابات ایجاد نخواهد شد و قوای امنیتی به گونۀ کامل در نقاط مختلف شهر و ولسوالی‌ها توظیف شده اند.

حمایت گسترده مردمی از پروسه انتخابات در ولایت هرات در حالی برگزار می‌شود که تنها یک روز به شروع پیکارهای انتخاباتی نامزدان پارلمانی افغانستان زمان باقی مانده است.

XS
SM
MD
LG