لینک های دسترسی

Breaking News

جنرال نکلسن: گروه طالبان دو رویی دارد


قوماندان ماموریت قاطع در افغانستان روز شنبه گفت که پس از استراتیژی جدید ایالات متحده برای جنوب آسیا و افغانستان، "بلند پروازی های طالبان" در افغانستان کاهش یافته است.

جان نکلسن با نشر اعلامیه ای بیان داشته است که "پس از عملی شدن پالیسی ایالات متحده برای جنوب آسیا، دشمن تصمیمی دیگری گرفت و آن اینکه یکبار دیگر بلند پروازی های خود را کاهش داده و بیشتر به حملات دهشت افگنی رو آورده است."

جنرال نکلسن می گوید افزایش حملات دهشت افگنی "دو رویی طالبان را به نمایش می گذارد، گروهی که هر سال در مورد کاهش تلفات غیر نظامیان صحبت می کند و حال به صورت مستقیم غیر نظامیان را هدف قرار می دهد و مسوولیت آن را بر عهده می گیرد."

این جنرال امریکایی همچنین گفته است که گروه های مخالف مسلح در درگیری های مستقیم، متقبل تلفات سنگین شده اند و در ماه های اخیر تلاش کرده اند از رویا رویی مستقیم با نیرو های امنیتی افغان، اجتناب ورزند.

در همین حال، کی بیلی هاچیسن، نمایندۀ دایمی ایالات متحده در ناتو، که اخیراً از افغانستان دیدار کرد، گفته است که متحدین ایالات متحده اجازه نخواهند داد تا افغانستان بار دیگر با خشونت مواجه شود.

خانم هاچیسن همچنین ابراز امیدواری کرده تا گروه طالبان درک کند که از طریق خشونت برنده نخواهد شد "مگر اینکه آنان به میز مذاکره بیایند و بخشی از روندی شوند که افغانستان را قویتر خواهد کرد."

امیدواری خانم هاچیسن مبنی بر رو آوردن طالبان به میز مذاکره در حالی بیان می شود که مقامات امریکایی به شمول دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، در ماه های اخیر اظهارات ضد و نقیض بیان کرده اند.

در آخرین مورد، پس از حملات مرگبار بر هوتل انتر کانتیننتال کابل و حملۀ انتحاری در نزدیکی تعمیر پیشین وزارت داخلۀ افغانستان در اوایل ماه جنوری ۲۰۱۸، رئیس جمهور ترمپ گفت "ما نمی‌خواهیم با طالبان مذاکره کنیم".

آقای ترمپ گفت "در آنجا (افغانستان) جنگ کاملاً متفاوتی جریان دارد. آنان (طالبان) مردم را چپ و راست می کشند. مردم بیگناه چپ و راست کشته می شوند...شاید زمانی با طالبان مذاکره صورت بگیرد که آیندۀ دور خواهد بود، اما در حال حاضر مذاکره را با این گروه نفی می‌کنیم".

موقف ناتو در برابر گروه طالبان
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

خانم هانسن همچنین گفته است که همه ۲۹ عضو ناتو در مورد صلح افغانستان "یک صدای" مشترک دارند و هدف همه اعضای آن حراست از افغان ها، حفاظت از اروپا، امریکا، کانادا و سایر اعضای این پیمان است.

قرار است اجلاس ناتو در ماه جولای ۲۰۱۸ در بروکسل برگزار شود و انتظار می رود که سران کشور های عضو ناتو بار دیگر به حمایت از افغانستان تجدید تعهد کنند.

حضور داعش در افغانستان

در همین حال، مقامات نظامی ایالات متحده با رد ادعای مسکو مبنی بر حضور هزاران دهشت افگن گروه داعش در افغانستان، از روسیه و ایران خواسته است تا به عوض طالبان، حکومت کابل را در شکست دادن گروه دولت اسلامی در افغانستان حمایت کنند.

جنرال جان نکلسن، فرماندۀ نیرو های حمایت قاطع در افغانستان روز شنبه با بیان این مطلب گفت که شمار جنگجویان داعش در افغانستان که روسیه ارایه می کند، مبالغه کننده است.

آقای نکلسن در یک کنفران خبری گفت که رقم جنگجویان داعش در افغانستان به ۱۵۰۰ نفر می رسد.

این نظامی امریکایی گفت که نیرو های امنیتی افغان با حمایت نظامیان مبارزه با دهشت افگنی امریکایی در افغانستان و حملات هوایی مواضع آنان را در سه ساحۀ افغانستان هدف قرار می دهد.

XS
SM
MD
LG