لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ: طالبان مردم را چپ و راست می کشند، مذاکره نمی کنیم


رئیس جمهور ترمپ دو روز پیش در تویتر نوشته بود که به طالبان اجازۀ پیروزی داده نخواهد شد

به دنبال موجی از حملات مرگبار اخیر طالبان در افغانستان، دونالد ترمپ، رئیس جمهوری ایالات متحدۀ امریکا گفت "ما نمی‌خواهیم با طالبان مذاکره کنیم".

رئیس جمهور ترمپ که اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد را به صرف چاشت در قصر سفید دعوت کرده بود به خبرنگاران گفت که با اعضای این شورا در مورد شکست دادن طالبان صحبت کرده است.

اعضای شورای امنیت ملل متحد پیش از این به کابل سفر کرده و با مقام‌های افغان در مورد اوضاع در آن کشور از جمله روند صلح صحبت کرده بودند.

آقای ترمپ گفت "در آنجا (افغانستان) جنگ کاملاً متفاوتی در جریان است. آنان (طالبان) مردم را چپ و راست می کشند. مردم بیگناه چپ و راست کشته می شوند...شاید زمانی با طالبان مذاکره صورت بگیرد که آیندۀ دور خواهد بود، اما در حال حاضر مذاکره را با این گروه نفی می‌کنیم".

رئیس جمهور ترمپ که طالبان را به کشتار "زنان و کودکان بی گناه افغان" متهم کرد با تاکید بر مقابله و شکست طالبان گفت "آنچه را دیگران به پایان رسانده نتوانستند، ما به پایان خواهیم رسانید". ترمپ در این مورد جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

آقای ترمپ پس از حملۀ مرگبار روز شنبه نیز در کابل در یک پیام تویتر نوشت که به طالبان اجازۀ پیروزی داده نخواهد شد.

آقای ترمپ در این پیام نوشت "طالبان افغان‌های بی‌گناه و پولیس شجاع کابل را امروز هدف گرفت. قربانیان و امدادرسانان این رویداد در فکر ما بوده و به آنان دعا می‌کنیم. ما به طالبان اجازه نخواهیم داد تا پیروز شوند".

طالبان از دیرزمان فراخوان صلح حکومت را رد کرده و آن حکومت را دست نشانده خوانده است. آن گروه خواستار مذاکرات مستقیم با ایالات متحده است، اما واشنگتن همواره مذاکرات مستقیم با طالبان را رد کرده و آنان را به پیوستن به روند صلح بین الافغانی ترغیب کرده است.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG