لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: برای جلوگیری از بی‌ثباتی و خشونت‌های بیشتر مشوره‌ها جریان دارد


همزمان با تشدید خشونت‌ها و پیشروی طالبان در برخی ولایات افغانستان، رییس جمهور این کشور به مردم اطمینان داد که به هدف جلوگیری از بی‌ثباتی و خشونت‌های بیشتر مشوره‌ها را آغاز کرده است.

محمد اشرف غنی، روز شنبه ۱۴ اگست (۲۳ اسد) در یک پیامی "خطاب به ملت" گفت که در حال حاضر افغانستان با خطر جدی بی‌ثباتی مواجه است و افزود که از این وضعیت آگاه است.

آقای غنی گفت: "در حالی که می‌دانم از حال و آینده تان نگران استید، برای تان اطمینان می‌دهم که به عنوان رییس جمهور تان، تمرکز من بر این است تا از گسترش بیشتر بی‌ثباتی، خشونت و آوارگی مردم خود جلوگیری کنم."

رییس جمهور غنی افزود که به عنوان یک "رسالت تاریخی" نخواهد گذاشت تا "جنگ تحمیل شده" در افغانستان بیشتر از این، سبب "کشتار مردم بی‌گناه"، از دست رفتن دست‌آوردهای ۲۰ سال گذشته، تخریب تاسیسات عامه و بی‌ثباتی دوامدار در این کشور شود.

آقای غنی اضافه کرد که "مشوره‌های گسترده" را در داخل دولت و با رهبران سیاسی، نمایندگان اقشار مختلف مردم افغانستان و "همکاران بین‌المللی" آغاز کرده است.

او همچنین گفت: "مشوره‌ها در این مورد به سرعت جریان دارد و نتایج آن به زودی با شما هموطن‌های عزیز شریک خواهد شد."

این در حالی است که اخیراً آقای غنی دیدارهایش را با برخی از چهره‌ها سیاسی و رهبران پیشین جهادی این کشور نیز آغاز کرده است.

همچنین دو روز پیش وزارت خارجۀ ایالات متحده با نشر اعلامیه‌ای گفت که انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا، و لوید آستن، وزیر دفاع این کشور از طریق تلیفون با رییس جمهور غنی صحبت کردند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، در این اعلامیه گفت که وزیران خارجه و دفاع ایالات متحده در جریان تماس شان با آقای غنی تاکید کردند که واشنگتن برای امنیت و ثبات افغانستان در برابر خشونت های گروه طالبان، در تعامل باقی خواهد ماند.

رییس جمهور افغانستان علاوه کرد که در وضعیت کنونی، انسجام و سازماندهی نیروهای امنیتی و دفاعی افغان در اولویت آنان قرار دارد و در این زمنیه اقدامات جدی را روی دست گرفته اند.

روز گذشته ​امرالله صالح، معاون نخست ریییس جمهور افغانستان گفت که حکومت این کشور تصمیم گرفته است که برای تقویت قوای مسلح و مقاومت ملی، از تمامی امکانات استفاده کند.

آقای صالح در یک تویت نوشت که در نشست امروزی شورای امنیت ملی به ریاست محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان تصمیم اتخاذ شده که در برابر "طالبان تروریست استوار خواهیم ایستاد".

این در حالی است که با تشدید حملات طالبان بیش از ده ولایت این کشور در روزهای اخیر، به تصرف جنگجویان این گروه درآمده و در این درگیری‌ها، هزاران نفر از محلات شان بیجا شده اند.

مقام‌ها گفته اند که در حال حاضر، بسیاری بخش‌های مراکز ولایات، نیمروز، جوزجان، سرپل، کندز، بغلان، هرات، قندهار، هلمند، بدخشان، تخار، لوگر و برخی ولایات دیگر به کنترول این گروه درآمده است.

XS
SM
MD
LG