لینک های دسترسی

Breaking News

توافق تازۀ غنی و خلیلزاد در مورد صلح افغانستان


رئیس جمهور افغانستان، در دیدار با زلمی خلیلزاد، نمایندهٔ ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان، از طالبان و پاکستان خواستار وضاحت درباره این که "مناسبات دوطرف" بر کدام اساس استوار است، شده است.

​آقای غنی همچنان گفته است که او با زلمی خلیلزاد، درباره گفتگوهای صلح به یک توافق تازه رسیده است که بر بنیاد آن، "معلومات شریک می‌شود، روی اجندای مشخص مشوره‌های دوامدار صورت می‌گیرد و نیز در روشنایی آن اقدام خواهد شد."

در دیدار میان آقای غنی و خلیلزاد که شام یک شنبه صورت گرفت، اعضای بورد مشورتی صلح، برخی از هیأت مذاکره کننده حکومت، نمایندگان احزاب و اعضای جامعه مدنی به شمول زنان و جوان نیز حضور داشتند.

در این دیدار، آقای خلیلزاد هم گفته است که روند گفتگوهای صلح را باشیوه کار جدید به پیش خواهد بود.

نمایندهٔ ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان گفته است در گفتگو با طالبان، روی چهار موضوع از جمله چگونگی رابطه طالبان با القاعده، حضور سربازان امریکایی، مذاکرات مستقیم با حکومت افغانستان و آتش‌بس سرتاسری و دایمی صحبت کرده است.

به گفته آقای خلیلزاد " تا زمانی‌که روی این چهار موضوع موافقت صورت نگیرد، آن را پیشرفت گفته نمی توانیم."

در اعلامیه ارگ همچنان به نقل از آقای خلیلزاد آمده است: "هدف ما تأمین صلح پایدار در افغانستان است و تقویت روابط دو کشور پس از برقراری صلح، با حکومت افغانستان مورد بحث قرار می‌گیرد".

رئیس جمهور افغانستان در این دیدار، از برگزاری جرگه مشورتی زنان درباره صلح در روزهای "آینده" خبر داده که با برگزاری آن در تاریخ افغانستان، نخستین جرگه مشورتی با حضور زنان خواهد بود.

محمد اشرف غنی، در حالی از پاکستان و طالبان خواستار وضاحت درباره "مناسبات دوطرف" شده است که قرار بود، نمایندگان طالبان از دفتر سیاسی این گروه در قطر به اسلام آباد سفر کرده و با عمران خان، نخست وزیر پاکستان درباره صلح افغانستان دیدار کنند.

اما این دیدار به دلیل شکایت افغانستان به سازمان ملل در مورد سفر نمایندگان طالبان که در فهرست سیاه این سازمان اند، سفر این هیأت طالبان لغو شده است.

XS
SM
MD
LG