لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: پاکستان هنوز هم از طالبان حمایت می‌کند


محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان می‌گوید که خواستار بهبود روابط با پاکستان است و اسلام‌آباد نباید موضوع کشمیر را با صلح افغانستان ربط دهد.

آقای غنی ناوقت روز یک‌شنبه ۱۸ اگست (۲۷ اسد) در دیدار با نمایندۀ ویژه چین برای افغانستان و پاکستان گفته است که اسلام آباد تا اکنون اقدامی برای کاهش خشونت‌ها و همکاری در روند صلح در افغانستان نکرده و هنوز هم به "پشتیبانی خود از طالبان" ادامه می‌دهد.

آقای غنی گفته است: "این گروه (طالبان) بدون پناه‌گاه و حمایت پاکستان، دوام نمی آورد. ما با رهبری پاکستان مذاکرات خود را آغاز کرده‌ایم و به این باور استیم که پاکستان و هیچ کشور دیگری، افغانستان طالبانی نمی‌خواهند و طالبان آینه عقب گرایی و بدبختی اند."

دینگ شیجون، نمایندۀ ویژه چین برای افغانستان و پاکستان می‌گوید که کشورش امیدوار است تا طالبان، خواست مردم افغانستان برای آغاز گفتگوهای مستقیم با حکومت این کشور را بپذیرند.

آقای شیجون افزوده است: "چین آرزو دارد که به حیث همسایه نیک افغانستان در تحقق پروسه صلح نقش فعال خود را ایفا کند و خواهان تامین روابط نزدیک افغانستان و پاکستان بوده و حاضر است در بهبود روابط این دو کشور کمک کند".

تنش‌ها میان هند و پاکستان پس از آن، اوج گرفت که هند در یک اقدام بی پیشینه، اختیارات ویژه کشمیر را فسخ کرد و این اقدام بار دیگر سبب تیره‌گی روابط اسلام‌آباد و دهلی‌نو شد.

اما زاهد نصرالله خان، سفیر پاکستان در کابل حدود دو هفته قبل گفته بود که معضل کشمیر با جنگ افغانستان هیچ پیوندی ندارد و اسلام‌آباد به تلاش‌هایش برای تامین صلح در افغانستان ادامه خواهد داد.

این در حالی است که شهباز شریف، رهبر مخالفین و عضو پارلمان پاکستان در اوایل ماه جاری گفته بود که صلح افغانستان را به بهای کشمیر نمی‌خواهند.

این عضو پارلمان پاکستان گفت: "این چگونه معامله، چگونه انصاف و چگونه اندیشه است که برای تامین صلح در افغانستان سکوی با شکوهی ترتیب داده شود و محفل با شکوه راه اندازی شود و در کشیمر شب و روز خونریزی باشد."

XS
SM
MD
LG