لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: آنانیکه منافع شان در خطر است مرا به انحصارگرایی متهم میکنند


محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان

رئیس جمهور افغانستان می گوید، افرادی مرا به انحصارگرایی متهم می کنند که در امر مبارزه با فساد اداری "منافع شان با خطر مواجه می شود."

محمد اشرف غنی، در مراسم تجلیل از روز جوانان در ارگ، بدون اینکه از کسی نامی برده باشد گفت که حکومت وی در مبارزه با فساد اداری متعهد است.

آقای غنی فساد را بزرگترین دشمن جوانان خوانده گفت" اگر فساد از بین نرود آینده تان تاریک خواهد بود و شما توانایی مبارزه علیه این پدیده را دارید."

این اظهارات رئیس جمهور غنی یک روز پس از آن صورت می گیرد که عبدالله عبدالله، رئیس اجراییۀ افغانستان ضمن انتقاد شدید از رئیس جمهور، بر گزینش رئیس کمیسیون اصلاحات اداری از سوی آقای غنی نیز انتقاد کرد.

آقای عبدالله گفت که جوانان و "بزرگان سیاست افغانستان همه از من گله دارند که چرا در اینجا یا آنجا پافشاری نکردید". رئیس اجراییۀ أفغانستان، مواردی را که از وی انتظار پافشاری می رفت، واضح نساخت اما گفت که "من همیشه حوصله کرده ام و گفته ام که ان شاالله همه چیز به تدبیر پیش می رود".

ریاست جمهوری أفغانستان، روز جمعه با نشر اعلامیۀ کوتاه، اظهارات تُند روز پنجشنبه داکتر عبدالله را برخلاف "موازین و روحیۀ دولت‌داری" عنوان کرده اذعان داشته که کار حکومت وحدت ملی "به حیث یک مجموع ادامه می یابد، به زودی در مورد اظهارات ایشان بحث های جدی و موثر صورت خواهد گرفت".

اظهارات تُند دو مقام ارشد حکومت وحدت ملی نشاندهندۀ کشیدگی های شدید داخلی میان آنان بوده می تواند.

تحلیلگران مسایل سیاسی با توجه به وضعیت کنونی امنیتی افغانستان که جنگ در هفت ولایت این کشور جریان دارد، کشیدگی میان این دو مقام حکومت وحدت ملی را به افغانستان زیانبار می دانند.

داکتر لطیف نظری، استاد پوهنتون و آگاه مسایل سیاسی و حقوقی، با اشاره به پیامد ناگوار این اختلاف می گوید "متاسفانه اختلافات بین رهبران سیاسی از حالت خویشتن داری گذشته است، این می تواند پیامد های مخرب و سنگینی را برای افغانستان و مردم آن داشته باشد."

در خبرنامۀ ارگ اینهم آمده است که جوانان شرکت کننده در نشست از رئیس جمهور افغانستان خواسته اند تا "حکومت نباید تحت فشار های سیاسی قرار گیرد."

رئیس جمهور غنی، جوانان افغانستان را سرمایۀ بزرگ آن کشور عنوان کرده گفت "هیچ عاملی نمی تواند مانع پیشرفت آنان گردد."

آقای غنی تاکید کرده است که به جوان شدن إدارات أفغانستان باور داشته و از جوانان خواست تا در مبارزه علیه فساد متحدانه عمل کنند.

XS
SM
MD
LG