لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: ممکن پنج سال دیگر رییس جمهور باشم


محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان با وجود آنکه گفته است در انتظار اعلام نتایج توسط کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، در مصاحبه تازه اش به هفته نامه دیر شپیگل آلمان اظهار داشت که ممکن برای پنج سال آینده منحیث رییس جمهور کار کند.

آقای غنی ضمن اینکه که گویا تا حال ادعای پیروزی نکرده است و در تیم انتخاباتی اش نیز "فقط هیجان" وجود دارد گفت: "این به افغان‌ها بستگی دارد. علایم خوب وجود دارد که من پنج سال دیگر خواهم داشت تا برای آینده افغانستان شدیداً کار کنم. اما مانند دیگران، باید منتظر نتایج نهایی بمانم."

تا کنون اعضای چندین تیم انتخاباتی به شمول معاون نخست تیم دولت‌ساز به رهبری آقای غنی ادعا کرده اند که در انتخابات پیروز اند، اما کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته است که نامزدان و اعضای تیم‌های آنان نباید در مورد نتایج انتخابات پیش‌داوری کنند.

با آنهم، آقای غنی گفت که اگر برنده نشود، دوباره به شغل پیشین اش، آموزگاری برخواهد گشت.

محمد اشرف غنی، گفته است که هیچ گونه شمولیت طالبان در افغانستان بدون "ضمانت آهنین" قابل پذیرش نیست.

آقای غنی در پاسخ به سوالی که خط سرخ حکومت افغانستان برای شامل ساختن طالبان چه است گفت: "هر گونه سازگاری با طالبان باید شامل ضمانت به ارزش های قانون اساسی افغانستان، حقوق بشر، دموکراسی و حقوق زنان باشد. بدون این‌ها، مذاکرات بی معنی است. ما هیچ گونه شمولیت طالبان در حکومت یا حتی جامعه افغانی را بدون ضمانت های آهنین نخواهیم پذیرفت ... من بدون ثبوت در زندگی ام به کسی اعتماد نکرده ام. تعهد باید با تکمیل تعهدات به میان بیاید."

رییس جمهور غنی افزود که به وضوح باید گفت به طالبان تسلیم نخواهند شد و اگر طالبان به این فکر اند که وارد کابل خواهند شد و تمامی پیشرفت های افغانستان را برگشت خواهند داد، پس آنان کاملاً اشتباه کرده اند.

آقای غنی علاوه کرد که طالبان با افزایش خشونت ها تلاش کردند طوری وانمود سازند که توافق صلح به معنی پیروزی آنان است و گویا نیروهای امنیتی و حکومت افغانستان شکست خورده است، اما به گفتۀ آقای غنی "افغانستان ویتنام نیست که مردم در کابل برای فرار از کشور، خود را به هلیکوپتر ها آویزان کنند."

رییس جمهور افغانستان گفت که طالبان می‌توانند نقشی داشته باشند اما باید در انتخابات اشتراک کنند و باید حمایت مردم را با خود داشته باشند تا موقفی را در حکومت احراز کنند، او گفت که با شرکت در انتخابات، طالبان میزان حمایت خود را آزمایش کرده و خواهند دید که آیا در میان مردم افغانستان از حمایت قوی برخوردار استند یا نه.

منبع: دیر شپیگل

XS
SM
MD
LG