لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: رییس جمهور جدید تا سه هفتۀ دیگر مراسم تحلیف به جا می‌آورد


محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان می‌گوید که قرار است تا سه هفته آیندۀ رییس جمهور جدید مراسم تحلیف را به جا بیاورد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم میزان برگزار شد و با آنکه یک هفته از این انتخابات می‌گذرد تا اکنون کمیسیون مستقل انتخابات نتوانسته است سطح مشارکت مردم را در این انتخابات مشخص کند.

آقای غنی که در مراسم توزیع ۱۰۰۰ اپارتمان به منسوبین امنیتی و دفاعی افغانستان سخنرانی‌ می‌کرد، گفت: "تا سه هفته آینده رییس جمهور جدید بر اساس آرای پاک مردم افغانستان تحلیف به جا میآورد که مسولیت اعلان آن به عهده کمیسیون های انتخاباتی می باشد."

این در حالی است که پیش از این، برخی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به ویژه رحمت‌الله نبیل اعلام کرد که این انتخابات برنده ندارد و باید کمیسیون آمادگی‌ خود را برای برگزاری دور دوم انتخابات بگیرد.

بر اساس جدول زمان‌‌بندی انتخابات ریاست جمهوری، قرار است کمیسیون انتخابات نتایج ابتدایی را در ۲۷ میزان و نتایج نهایی را در ۱۶ عقرب اعلام کند.

در همین حال کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که کارهای این کمیسیون مطابق جدول زمان‌بندی انتخابات ریاست جمهوری به پیش می‎رود و این نهاد آماده است تا نتایج ابتدایی را در ۲۷ میزان اعلام کند.

اما مولانا محمد عبدالله، یکی از کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت ممکن مشکلاتی در این راستا به وجود بیاید.

آقای عبدالله افزود: "اینجا افغانستان است بعضی مشکلات وجود دارد، امکان دارد برخی مسایل پیش شود؛ اما تا اکنون کدام مشکل خاص به وجود نیامده است."

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که در یک هفته گذشته مواد اساس انتخاباتی از ۲۲ ولایت به کابل رسیده و قرار است که این روند تا پایان امروز شنبه ۵ اکتوبر (۱۳ میزان) پایان یابد.

بر اساس معلومات این کمیسیون، تا اکنون اطلاعات ۲۱ هزار محل به سیستم مرکزی اطلاعات ثبت شده است.

XS
SM
MD
LG