لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: طالبان توافق با امریکا را بر شریعت ترجیح می‌دهند


محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان امروز گفت که طالبان توافق با امریکا را بر شریعت ترجیح می‌دهند.

آقای غنی روز شنبه ۱۰ جولای (۱۹ سرطان) پس از افتتاح میدان هوایی بین‌المللی خوست در خطاب به طالبان گفت: "آیا شریعت خداوند را می‌پذیرید؟ من می‌گویم بیایید مذاکره کنیم، آنان (طالبان) می‌گویند نه ما با امریکایی ها موافقه کرده ایم. آیا توافق با امریکایی از شریعت هم بالا تر است؟"

او اضافه کرد که تنها حکومت افغانستان می‌تواند زندانیان طالبان را آزاد کند، پس بهتر است با حکومت مذاکره کنند نه با جناح دیگری.

آقای غنی همچنان گفت که اگر طالبان کشور خود را دوست دارند، باید تعهد کنند که "خط دیورند را نپذیرفته اند... با من تعهد کنید که آب‌های افغانستان را نمی‌فروشید و نوکری دیگران را نمی‌پذیرید".

او همچنان طالبان را مسوول طولانی شدن جنگ خواند: "باید از طالبان پرسیده شود که برای چه کسانی می‌جنگند؟ برای افغانستان می‌جنگید یا می‌خواهید افغانستان زیر دست دیگران بیاید؟".

رییس جمهور افغانستان در خطاب به طالبان گفت: "از مرگ افغان‌ها کی‌ها سود می‌برند بر دستور کی‌ها تعمیرها، خانه‌ها و پل‌ها را ویران می‌کنید؟"

آقای غنی افزود که حکومت افغانستان همواره برای برقراری صلح در این کشور تلاش کرده، اما طالبان به خشونت‌ها متوسل شده اند.

این در حالی است که گروه طالبان ادعا می‌کند که حکومت افغانسان به مذاکره تمایل ندارد.

این گروه همچنان گفته است که در تخریب زیربناها دست ندارد.

در این حال، کمیسیون حقوق بشر افغانستان با ابراز نگرانی از "گسترش بی‌سابقۀ" جنگ‌ و تشدید خشونت‌ها در این کشور گفته است که ادامۀ این وضعیت، سبب تلفات صدها غیر نظامی و بیجاشدن هزاران نفر در این کشور شده است.

این کمیسیون در رشته پیام‌های در صفحۀ تویترش گفته است که مردم، قربانی اصلی جنگ در این کشور اند و باید این خشونت‌ها هرچه زودتر متوقف شود.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان افزوده است: "اگر طرف‌ها، به ‌ویژه گروه طالبان، به خواست و حقوق مردم احترام قایل‌ اند، باید با توقف جنگ و بازگشت به میز مذاکره، آن را در عمل ثابت کنند و به رنج‌های مردم پایان دهند."

این در حالی است که درگیری‌ها میان گروه طالبان و نیروهای افغان در حدود ۲۰ ولایت جریان دارد و حکومت افغانستان می‌گوید که گروه طالبان تلاش دارد تا از راه زور به قدرت برسد.

XS
SM
MD
LG