لینک های دسترسی

Breaking News

مظاهره علیه والی هلمند در کابل


شماری از بزرگان قومی ولایت هلمند، والی آن ولایت را به فساد اداری، غصب زمین و حمایت از جنایت کاران و قاچاقبران مواد مخدر متهم میکنند و خواستار برکناری وی اند.

اما مقام ولایت هلمند این اتهامات را رد کردند و توطعه علیه والی عنوان میکنند.

صدها تن از نمایندگان اقوام مختلف ولایت هلمند که به کابل آمده اند و خواستار برکناری گلاب منگل شدند.

این بزرگان قومی که شمار شان به حد اقل ششصد تن می رسید، والی هلمند را به دست داشتن در فساد اداری غصب زمین، توسعه قاچاق مواد مخدر و قانون شکنی متهم می کنند.

بزرگان قومی از یک هفته به این سو در کابل بسر می برند و از رئیس جمهور افغانستان میخواهند تا شخص دیگری را به عوض والی هلند معرفی کند.

حاجی فیض الله یکی از سران قومی در مورد گفت "در افغانستان چندین قوم وجود دارد، هزاره، پشیهء ازبیک، تاجیک، بلوچ و پشتون، هرکسی را که وی مناسب میداند، کسی که شایسته این پست باشد، آن را به ما معرفی کند، قابل قبول ما خواهد بود، اما گلاب منگل را نمیخواهیم."

حبیبه سادات، نمایندۀ مردم هلمند در ولسی جرگه میگوید والی هلمند زمنیه گسترش فساد اداری و قاچاق مواد مخدر را در آن ولایت فراهم کرده است.

محمد نادر ایوبی، عضو شورای ولایتی هلمند میگوید اگر حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان در زمینۀ برکناری والی هلمند اقدام نکند، به اعتراضات شان ادامه خواهند داد.

در این حال مقامات ولایت هلمند این اتهامات را رد میکند و آن را توطعه از طرف شماری از وکلای مردم هلمند در پارلمان بر ضد والی آن ولایت عنوان میکنند.

محمد داود احمدی، سخنگوی ولایت هلمند میگوید پس از آن که مقامات ولایت هلمند مبارزۀ جدی را علیه قاچاقبران مواد مخدر آغاز کردند، شماری از افراد که در قاچاق مواد مخدر دست داشتند، منافع خود را در خطر دیده و علیه مقامات هلمند دست به اعتراض زده و مردم را نیز علیه والی هلمند تحریک کردند.

آقای احمدی به صدای امریکا گفت "دو ماه پیش این اداره بسیار سالم بود، والی بسیار کار کن بود، تطبیق قانون بود، دو ماه قبل جبار قهرمان برای آقای گلاب منگل تقدیر نامه داد، چه شد که این اداره فاسد شد، این اداره قانون شکن شد، این گردهمایی ها را که میکنند همه بخاطر منافع شخصی است نه برای منافع ملی."

سخنگوی والی هلمند از دولت مرکزی می خواهند تا برای روشن شدن این موضوع هیأتی را به ولایت هلمند بفرستد تا در زمینه تحقیق کند.

XS
SM
MD
LG