لینک های دسترسی

Breaking News

محصول امسال انگور هرات بیش از ١٣٥هزار تن خواهد بود


ریاست زراعت هرات گفته است که در سال روان خورشیدی، میزان تولید انگور این ولایت به بیش از ١٣٥هزار تن خواهد بود.

بشیر احمد احمدی، معاون مسلکی ریاست زراعت هرات گفته است که امسال برداشت محصولات تاکستان‌های هرات، بیش از ١٥فیصد افزایش یافته است.

به گفته آقای احمدی "امسال وضعیت باغداری بسیار خوب است. مجموعاً اضافه ‌تر از ٨هراز هکتار زمین زیر کشت باغات انگوری قرار دارد و تقریبا تولید امسال ما بیش از ١٣٥هزار متریک تُن خواهد بود".

در عین حال، مقام‌های محلی هرات، از تلاش‌هایشان برای صادرات بخشی از میوۀ تازه این ولایت خصوصاً انگور از طریق راه لاجورد یا دهلیز هوایی هرات - هند سخن میزنند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات "امسال شاهد افزایش برداشت میوه جات از مزارع ولایت هرات بودیم، ما امیدوار استیم که بتوانیم چندین محموله از محصولات ولایت هرات را به کشورهای منطقه از طریق راه لاجورد یا از طریق دهلیز هوایی صادرات کنیم".

در ولایت هرات نزدیک به ٥٠نوع انگور پرورش داده میشود
در ولایت هرات نزدیک به ٥٠نوع انگور پرورش داده میشود

​باوجود این هم، شماری از دهاقین و باغداران هراتی، حکومت را به باد انتقاد گرفته و میگویند که تمامی وعده های دولت در قبال رشد سکتور زراعت و بهبود وضعیت دهقانان در کشور، عملی نشده است.

نبود بازار برای فروش و سردخانه‌های بزرگ و صنعتی برای نگهداری محصولات، از مشکلات بزرگ دهقانان افغان بشمار میرود.

سال گذشته نیز بیش از ١٢٠هزار متریک تُن محصول انگور در ولایت هرات برداشت شده بود که تنها قسمت کوچکی از آن به پاکستان صادر شد.

در ولایت هرات نزدیک به ٥٠نوع انگور پرورش داده میشود که تاکستان‌های آن عمدتاً در ولسوالی‌های گذره، پشتون زرغون، انجیل و اوبه موقعیت دارند.

XS
SM
MD
LG