لینک های دسترسی

Breaking News

عالمان دینی هرات، طالبان را به نسل کشی متهم کردند


در یک اقدام نادر، عالمان دین در ولایت هرات روز چهار شنبه ادعا کردند که گروه طالبان با سوء استفاده از نام دین، دست به نسل کُشی در افغانستان می‌زند.

این اظهارات عالمان دینی هرات چند روز پس از وقوع حملات خونین در کابل، کندهار و ننگرهار بیان شد که در نتیجۀ آن صد های غیر نظامی کشته و زخمی شد.

عالمان دینی هرات همچنان حملات طالبان را مغایر احکام اسلامی خوانده و آن گروه را آلۀ دست استخبارات خارجی خطاب کردند.

سید محمد شیرزادی، رئیس حج و اوقاف هرات، یکی از منتقدین حملات گروه طالبان در این گردهمآیی گفت که عالمان دینی نباید در برابر چنین اعمال خاموشی اختیار کنند.

آقای شیرزادی گفت " دیگر سکوت بس است. نسل کشی را بنام دین به راه انداخته اند؛ میخواهند که برضد ارزش های ایمانی ، دینی و فرهنگی ما مبارزه کنند. اما کور خوانده اند و همه کسانی که در پشت این برنامه ها دسیسه چینی میکنند، بدانند که اگر خون جوانان ما را ریختاندید ما حقایق را از این ساعت به بعد با قاطعیت کامل علیه دشمنان دین و وطن خود بیان میکنیم."

مولوی محمد فقیری، مدیر مساجد ولایت هرات، نیز تاکید کرد که "این نوع اعمال هیچ نوع جایگاه در دین مبین اسلام ندارد و کسانی استند که در داخل افغانستان نوکری بیگانگان را میکنند و ملت ما را به خاک و خون میکشانند."

مولوی احمدعلی جبرییلی، یکی دیگر از عالمان دینی هرات، نیز با تقبیح حملات اخیر از کشورهای هم پیمان افغانستان به ویژه ایالات متحده امریکا خواست تا به تعهدات شان در قبال تامین امنیت در این کشور عمل کنند.

آقای جبرییلی افزود "امریکا به پاکستان فشار آورده که باید حرف های ما را بپذیری. خوب منافع آنها ایجاب میکند که در افغانستان آشوب طلبی کنند تا امریکا دوباره از مواضع سیاسی خود عقب نشینی کند. تاوان این قضیه را ملت افغانستان میدهد. ما با امریکا قرارداد و پروتوکل تحت نام پیمان استراتژیک داریم ، مفاد این قرارداد اینست که باید در کنار افغانستان برای حمایت از ما باشد."

محمد آصف رحیمی، والی هرات، نیز در جمع علمای دینی در ولایت هرات گفت، طالبان به دستور استخبارات پاکستان به تخریب پروژه های زیربنایی و جلوگیری از رشد اقتصادی افغانستان اقدام کرده اند. او افزود که پاکستان با استفاده از طالبان در تلاش است تا مانع پیشرفت و ترقی مردم افغانستان شود.

آقای رحیمی افزود "از طریق چابهار محموله های گندم به افغانستان انتقال داده میشود، اما از شورای کویته پاکستان به طالبان هدایت داده میشود تا جلو این محموله گرفته شود. در یک ماه گذشته سه موتری که از ولسوالی چشت شریف سنگ مرمر را به هرات انتقال میدادند، از طرف گروه طالبان به آتش کشیده شد و این مستقیماً از طریق شورای کویته هدایت داده شده بود، چرا که این سنگ ها به خارج صادر میشد و پول به جیب مردم افغاستان میامد و صادرات ما و اقتصاد ما بلند میرفت. اما اینها کوشش میکنند که به سرنوشت ما حاکم شوند. "

شبکه نهادهای جامعه مدنی در ولایت هرات نیز با برگزاری یک کنفرانس خبری حملات تروریستی اخیر در کابل را که منجر به کشته و زخمی شدن صدها غیرنظامی شد، محکوم و خواهان پیگیری جدی این موضوع از مجرای سازمان ملل متحد شدند.

همزمان با این علمای دینی در ولایت نیمروز نیز کشتار افراد ملکی توسط طالبان را محکوم کردند.

XS
SM
MD
LG