لینک های دسترسی

Breaking News

رییس جمهور امریکا چند معاش می‌گیرد و چی امتیازاتی دارد؟


ریاست جمهوری ایالات متحده در کنار این که صلاحیت های بی شمار دارد، فردی که در این سمت قرار می‌گیرد از امتیازات آن برای ده‌ها پس از کنار رفتن نیز، سود می‌برد.

معاش سالانه رییس جمهور کنونی ایالات متحده ۴۰۰هزار دالر است. از سال ۱۷۸۹ به اینسو، معاش رییس جمهور ایالات متحده، پنج بار افزایش یافته است.

جورج واشگنتن، نخستین رییس جمهور و ۱۷ رییس جمهور دیگر که پس از وی عهده دار سمت ریاست جمهوری شدند، سالانه ۲۵۰هزار دالر امریکایی معاش داشتند.

معاش رییس جمهور امریکا در سال ۲۰۰۱ زمانی که جورج دبلیو بوش، رییس جمهور شد، به ۴۰۰ هزار دالر رسید و تا اکنون نیز همین مقدار است.

کانگرس ایالات متحده مرجع تصمیم گیری معاش رییس جمهور است.

سایر امتیازات

رییس جمهور امریکا به گونۀ رایگان در قصر سفید زندگی می‌کند. ده‌ها خدمه و آشپز در خدمت اش قرار دارند.

ورزشگاه و مربی خصوصی، امنیت ۲۴ ساعته، طیارۀ مخصوص (Air Force One)، هیلیکوپتر (Marine One) و موتر لیموزین مقاوم در برابر گلوله و بم (The Beast) نیز از امتیازاتی است که رییس جمهور از آن سود می‌برد.

روسای جمهور پیشین ایالات متحده که تا کنون زنده اند، سالانه ۲۱۳ هزار و ۶۰۰ دالر تقاعدی دریافت می‌کنند که برابر به معاش وزرای بر حال است.

افزون بر این، روسای جمهور پیشین امریکا مصارف سفر و کار و بار مانند داشتن دفتر در هر جای امریکا را که خواسته باشند، نیز دریافت می‌کند.

XS
SM
MD
LG