لینک های دسترسی

Breaking News

بیش از ۲۰۰ افغان در سه ماه گذشته در اثر انفجار ماین و مواد منفلق ناشده جان باخته اند


عکس: آرشیف
عکس: آرشیف

کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ از افزایش تلفات ناشی از انفجار مواد منفلق ناشدۀ باقی مانده از جنگ و ماین‌ها در افغانستان ابراز نگرانی کرده و خواستار توجه در این زمینه شده است.

ایلوا فیلون، رییس دفتر صلیب سرخ در افغانستان روز دوشنبه چهارم اپریل (۱۵ حمل) در پیامی در صفحۀ تویتر خود نگاشته است که از آغاز ماه جنوری ۲۰۲۲ تا کنون، بیش از ۲۰۰ نفر در نتیجۀ انفجار مواد منفلق ناشدۀ باقی مانده از جنگ و ماین کشته و زخمی شده اند.

امروز چهارم اپریل روز بین‌المللی آگاهی در مورد ماین و مساعدت به قربانیان ماین است.

آقای فیلیون آمار دقیق از کشته‌شدگان و مجروحین را در این مدت مشخص نکرده، اما تاکید کرده است که نیمی از این قربانیان کودکان اند.

رییس دفتر صلیب سرخ در افغانستان تاکید کرده است که باید تمامی مواد‌ منفلق‌ناشدۀ باقی مانده از جنگ و مهمات پاکسازی شود تا افغان‌ها بتوانند به گونۀ مصوون زندگی کنند.

سه روز پیش در نتیجۀ انفجار یک مرمی هاوان در ولسوالی مارجۀ ولایت هلمند، پنج کودک، به شمول چهار پسر و یک دختر، جان باخته و کودک دیگر زخمی شدند.

مسوولان محلی ولایت هلمند گفتند که این کودکان بین سه تا ۱۲ سال عمر داشتند و ظاهراً مرمی زمانی انفجار کرد که آنان با آن بازی می‌کردند.

این در حالی است که روز گذشته صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای اطفال (یونیسف) نیز از افزایش تلفات کودکان در اثر انفجار مواد منفلق‌ناشدۀ باقی مانده از جنگ در افغانستان ابراز نگرانی کرد.

یونیسف در اعلامیه‌ گفت که در هفت ماه گذشته، ۳۰۱ کودک افغان در نتیجۀ انفجار مواد منفلق‌ناشدۀ باقی‌مانده از جنگ و ماین‌‌ کشته و زخمی شده اند.

یونیسف ابراز نگرانی کرده است که ممکن، چنین رویدادها در آینده جان کودکان بیشتر را بگیرد چون در ماه‌های اخیر، ورود غیرنظامیان به مناطقی که در گذشته ممنوع بود، بیشتر شده است.

افغانستان برای کودکان هنوز هم بسیار خطرناک است، زیرا در اغلب موارد کودکان برای حمایت مالی خانواده‌های شان تلاش می‌کنند تا فلزات را جمع آوری کنند و آن را به فروش برسانند.

پیش از این، ملل متحد گفته بود که مواد منفلق‌ناشدۀ باقی‌مانده از جنگ هر روز از کودکان در سراسر جهان قربانی می‌گیرد و بر اساس معلومات یونیسف در سال۲۰۲۰ میلادی،۳۹۰۰ کودک در اثر انفجار مواد منفلق‌ناشده در جهان کشته شدند.

این سازمان همچنین گفته بود که در شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ در افغانستان، بیش از ۴۶۰ کودک در نتیجۀ خشونت‌ها، به ویژه انفجار مواد منفلق ناشدۀ باقی مانده از جنگ، کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG