لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان مرگبارترین رمضان را پشت سر گذاشت


صدها غیرنظامی در این ماه کشته و مجروح شد

در بیش از یک و نیم دهۀ گذشته، ماه رمضان امسال در مقایسه با رمضان های ۱۶ سال گذشته، مرگبارترین رمضان در افغانستان بود.

قرار اظهارات مقام های افغان، از آغاز این ماه تا ختم آن بیش از ۲۰۰ نفر کشته و صد ها تن دیگر در وقایع مختلف در افغانستان زخمی شدند. این رقم قربانیان در بیش از ۱۶ ماه رمضان گذشته در افغانستان بی سابقه بوده است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، حین تبریکی فرا رسیدن عید به مردم کشورش گفت که جاده های شهر کابل که معمولاً قبل از حلول عید پر جنب و جوش میباشد، امسال یک روز قبل از عید فطر، از ترس اینکه مبادا کدام حمله انتحاری صورت گیرد، کمتر مردم به جاده ها کابل برآمدند.

رئیس جمهور افغانستان نیز تائید کرد که ماه رمضان امسال، ماه مرگباری برای مردم افغانستان به خصوص مردم بی گناه آن کشور بود.

عبدالوحید طاقت، یک تحلیلگر افغان، به خبرگزاری AFP گفته است که تندروان مردم را در هر جائیکه که توانستند کشتند، زیرا به این اعتقاد اند که هر چه بیشتر بکشند، پاداش بیشتر به دست خواهند آورد.

تلفات در ماه رمضان به خصوص تلفات غیر نظامی در افغانستان در حالی به طور بی سابقه افزایش یافت که ملل متحده در آغاز ماه رمضان از گروه های متخاصم خواسته بود تا در این ماه دست از خشونت بر دارند.

تدامیچی یاماموتو، نماینده خاص ملل متحد برای افغانستان، در پیام‌اش به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان، از گروه‌های درگیر جنگ در این کشور، خواسته است تا به این مکلفیت دینی، احترام بگذارند و جنگ را متوقف کنند، خواست که حد اقل از سوی شورشیان و تندروان در افغانستان رعایت نشد.

با وجود تقاضای ملل متحده از طرفین متخاصم برای توقف جنگ در ماه رمضان، در ۲۷ ماه می که اولین روز رمضان بود، یک حمله کننده انتحاری توسط یک موتر مملو از مواد انفجاری در شهر خوست در نزدیکی یک استدیوم فوتبال موجب کشته شدن ۱۸ نفر شد.

مقام های پولیس خوست گفتند که انتحار کننده، قوای ویژۀ افغان را که مصروف تامین امنیت برای قوای امریکایی در منطقه بودند، هدف قرار دادند.

چند روز بعد از این حمله، انفجار نیرومند انتحاری ذریعۀ تانکر مملو از مواد انفجاری در مقابل سفارت آلمان در کابل بیش از ۱۵۰ کشته و کم از کم ۴۰۰ زخمی برجاگذاشت.

این رویداد که شهروندان کابل را شدیداً تکان داد منجر به اعتراضات وسیع مردم شد و اعتراض کننده گانی را که خواهان استعفای رهبران حکومت بودند به جاده ها کشانید.

در جریان مظاهرات درگیری ها بین قوای امنیتی و معترضین به خشونت کشانیده شد و حداقل ۶ کشته و ۷ زخمی بر جا گذاشت.

به تعقیب این رویداد در مراسم تشیع جنازه یکی از قربانیان در جریان مظاهره، که فرزند محمد علم ایزدیار، معاون اول مشرانو جرگه بود، سه حملۀ انتحاری صورت گرفت که در نتیجۀ آن۷ تن کشته و ۱۱۹ تن دیگر مجروح شده است. در این مراسم سران دولت از جمله عبدالله عبدالله رئیس اجراییه حکومت افغانستان، نیز حضور داشت، که جان به سلامت برد.

پنجشنبه گذشته در حالی که روز های اخیر رمضان بود حمله یک موتر مملو از بم در مقابل شعبۀ نوی کابل بانک در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند،۳۴ کشته و بیش از ۶۰ زخمی بجا گذاشت. حمله زمانی صورت گرفت که شماری از افراد برای اخذ معاش خود قبل از عید به این بانک رفته بودند. گروه طالبان مسوولیت این حمله را بر عهده گرفت.

روز جمعه ملا هیبت الله، رهبر طالبان با نشر یک پیام عیدی تعهد کرد که به مبارزه خود تا زمان خروج کامل نیرو های خارجی از افغانستان ادامه خواهد داد.

قبل از موقفگیری رهبر طالبان مبنی بر ادامۀ جنگ، کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان، گفت که طالبان از راه جنگ به اهداف خود نخواهند رسید. آقای خلیلی ادامۀ جنگ از سوی مخالفان مسلح و گروه طالبان را اشتباه خواند و گفت جنگ به سود هیچ طرف نیست.

XS
SM
MD
LG