لینک های دسترسی

Breaking News

افزایش ۲۱ درصدی حاصلات پنبه در افغانستان


وزارت زراعت، آبیاری و مالداری افغانستان اعلام کرد که حاصلات پنبۀ این کشور در سال روان خورشیدی نسبت به سال قبل ۲۱ در صد افزایش یافته است.

اکبر رستمی، سخنگوی این وزارت به صدای امریکا گفت که افغانستان در سال ۱۳۹۷ خورشیدی نزدیک به ۵۷.۵ هزار تن پنبه برداشت کرد؛ ولی امسال این رقم به ۷۳ هزار و ۱۱۹ تن رسیده است.

آقای رستمی افزود: "مساحت کشت‌زارهای پنبه در سال روان، ۴۹ هزار و ۳۱۷ هکتار در ۱۷ ولایت بوده است؛ در حالی که کشت‌زارهای پنبه در سال ۱۳۹۷، ۳۹ هزار و ۴۹۶ هکتار بود".

بر بنیاد آمار وزارت زراعت، ولایت بلخ ۳۵ هزار و ۱۰۰ تن پنبه در صدر فهرست ولایت‌های تولیدکنندۀ پنبه قرار دارد. هلمند با ۱۵ هزار و ۹۱۰ تن و کندز با داشتن سه هزار و ۸۰۰ تن تولید به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.

به گفتۀ رستمی، در بلخ ۱۹ هزار و ۵۰۰ هکتار، در هلمند ۱۵ هزار و ۹۱۰ هکتار و در کندز سه‌هزار و ۸۰۰ هکتار زمین امسال پنبه کشت شده بود.

همچنان سخنگوی وزارت زراعت گفت: "ننگرهار با داشتن سه هزار و ۴۰ هکتار کشت‌زار و چهار هزار و ۸۰۳ تن تولید چهارم و ولایت بغلان با داشتن یک هزار و ۶۵۰ هکتار پنبه‌زار و سه هزار و ۳۰۰ تن تولید، پنجم است".

بارنده‌گی‌های به موقع، خدمات مشورتی، کمک‌های تخنیکی و ترویجی را وزارت زراعت افغانستان در افزایش تولیدات پنبه موثر خوانده است.

این وزارت در سال روان خورشیدی ۲۰۶ مزرعۀ نمایشی پنبه را در ولایت‌های هرات، سرپل، کندز، بادغیس، فراه، بلخ، تخار، سمنگان، فاریاب، جوزجان، بغلان، کاپیسا، قندهار و هلمند ایجاد کرده است.

XS
SM
MD
LG