لینک های دسترسی

Breaking News

افشای ماموریت استخباراتی هند در شبکه داعش در افغانستان


عکس از آرشیف صدای امریکا

پسر یک تاجر افغان عضویت گروه داعش را کسب نمود و پلان داشت که در دهلی جدید عملیات انتحاری اجرا کند.

استخبارات هند در یکی از حلقات گروه دولت اسلامی یا داعش در افغانستان رخنه کرده تا از طرح حملات انتحاری آن گروه در دهلی جدید، جلوگیری کند.

عملیات که استخبارات هند برای جلوگیری از حمله بر دهلی جدید طرح ریزی کرده بود، شامل فراهم آوری مواد انفجاری و محل بود و باش به یک عضو این گروه بود. مواد انفجاری که استخبارات هند برای این عضو داعش فراهم کرده بود، به گونۀ طراحی شده بود که منفجر نشود.

یک عضو داعش که اجرای حمله انتحاری را در هند بر عهده گرفته بود، در سپتامبر ۲۰۱۷ از سوی استخبارات هند در دهلی جدید دستگیر شد. دیپلومات های ارشد و منابع استخبارات هندی به تازگی جزییات این عملیات استخباراتی را افشا کردند.

رسانه های هندی به نقل از مقامات هندی گزارش داده اند که پس از عملیات ۱۸ ماهۀ نظارتی در افغانستان، دُبی و دهلی جدید، به معلومات استخباراتی دست یافتند که یک گروپ ۱۲ نفری داعش برای آموزش به پاکستان اعزام شده اند تا حملات بمی را در منطقه انجام بدهند.

یکی از این افراد، یک شهروند افغان بود که "پسر یک تجار ثروتمند است" و این فرد که حدود ۲۵ سال دارد، ماموریت حملۀ انتحاری را در هند بر عهده داشت.

این عضو داعش در یک کالج خصوصی انجنیری در حومۀ دهلی جدید شامل شده بود. وی نخست در لیلیۀ کالج زندگی می کرد، اما سپس یک اپارتمان را در منطقۀ لجپات نگر، کرایه گرفت. قبل از دستگیری این عضو داعش، بر اساس گزارش ها، ۸۰ تن از قوای امنیتی و استخباراتی هند همواره این عضو داعش را تحت نظر داشتند.

همزمان با این یک کارمند استخباراتی هند با این فرد، که هویت اش فاش نشده است، طرح دوستی ریخت که به گفته مقام ها، به موفقیت این عملیات سری، بسیار کمک نمود.

پس از دستگیری، این فرد به نظامیان امریکایی مستقر در افغانستان تحویل داده شد.

صحت و سقم این عملیات استخباراتی و گزارش های رسانه های هندی در مورد آن، از سوی مقام های افغان و امریکایی تایید یا رد نشده است.

XS
SM
MD
LG