لینک های دسترسی

Breaking News

روز جهانی قابله‌؛ حدود ۸۲ درصد قابله‌های افغان کار رسمی ندارند


پنجم می با روز جهانی قابله مصادف است و بر اساس آمار وزارت صحت عامۀ افغانستان حدود ۸۲ درصد قابله‌ها در این کشور بیکار استند.

داکتر میرویس علی‌زی، معاون سخنگوی وزارت صحت امروز چهارشنبه پنجم می (۱۵ ثور) به صدای امریکا گفت که در حال حاضر ۳۴هزار و ۸۲۵ قابله در وزارت صحت ثبت است که از این جمله تنها شش‌هزار و ۳۷۳ نفر وظیفه رسمی دارند.

آقای علی‌زی گفت که شهرهای افغانستان با کمبود قابله مواجه نیستند، اما در مناطق روستایی دوردست و ناامن برخی چالش‌ها هنوز هم وجود دارد.

پیش از این وزارت صحت افغانستان گفته بود که خدمات برای ولادت‌های عادی و طبیعی در ۸۱ درصد مراکز صحی موجود است و حدود ۷۵ درصد مراکز صحی برای ولادت‌های پیچیده و "سزارین" خدمات دارند.

بربنیاد گزارش‌ها هم اکنون در هر ۱۰۰ هزار ولادت، ۱۴۳مادر در جریان ولادت در افغانستان جان می‌دهند.

از سویی هم، سازمان ملل متحد گفته است که قابله‌ها مستحق سرمایه‌گذاری بیشتر برای ارتقای توانایی‌های شان و سزاوار داشتن کار و محل کار اند.

صندوق جمعیت سازمان ملل متحد گفته است که بر اساس آخرین گزارش‌ در مورد وضعیت قابله‌ها در جهان، اگر تعداد قابله‌ها و کیفیت حمایت از آنها افزایش یابد، تخمین می‌شود که سالانه جان ۴.۳ میلیون نفر تا قبل از سال ۲۰۳۵ میلادی نجات ‌یابد.

در اعلامیه صندوق جمعیت سازمان ملل متحد آمده است: "ما شواهد داریم و می‌دانیم چه باید کرد. سیستم‌های بهداشتی در همه جا باید مورد توجه قرار بگیرند و وارد عمل شوند، زیرا سرمایه‌گذاری بر قابله‌های توانمند یکی از مطمین‌ترین راه‌ها برای حفاظت از زندگی و محافظت از سلامتی همه افراد است."

همچنان این صندوق گفته است که پوشش جهانی تولدات زیر نظر قابله‌ها، می‌تواند تا سال ۲۰۳۵ میلادی از ۶۷ درصد مرگ و میر ناشی از ولادت‌ها جلوگیری کند.

XS
SM
MD
LG