لینک های دسترسی

Breaking News

ارگ: امیدواریم تا سپتمبر به 'تفاهم ابتدایی صلح' برسیم


یک مقام حکومت افغانستان ابراز امیدواری می‌کند که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور مصالحه افغانستان و نمایندگان طالبان، تا دو ماه آینده، به "تفاهم ابتدایی" صلح برسند.

وحید عمر، مشاور ارشد رییس جمهور در امور روابط عامه و استراتیژیک افغانستان روز شنبه ۶ جون (۱۵سرطان) به خبرنگاران گفت که حکومت افغانستان و ایالات متحده در مورد پروسه صلح "تفاهم نزدیک" دارند.

آقای عمر افزود که محمد اشرف غنی، رییس جمهور و آقای خلیلزاد، "امروز (شنبه) حدود یک و نیم ساعت" در مورد مذاکرات صلح، صحبت تیلفونی داشتند.

او گفت: "امیدواری ما این‌ است که در دوماه آینده، تا اول ماه سپتمبر یک تفاهم ابتدایی در رابطه به پروسه صلح صورت گیرد؛ البته این آخر کار نمی‌باشد، پس از آن مذاکرات جدی آغاز خواهد شد."

به گفته آقای عمر، برای رسیدن به چنین تفاهم، دولت افغانستان با شرکای بین المللی خویش به گونه مشترک کار می‌کند.

او افزود که در مورد نتایج "مذاکرات جدی که پس از رسیدن به این تفاهم ابتدایی" آغاز خواهد شد، "چیزی گفته نمی‌توانند".

از سوی دیگر، این مقام حکومت افغانستان به برگزاری انتخابات شش میزان نیز تاکید کرد و گفت که پروسه صلح و پروسه انتخابات به گونه جدی به پیش برده می‌شوند.

او گفت"تمام تلاش ما بخاطری برگزاری انتخابات شفاف و سراسری موازی با پروسه صلح ادامه خواهد داشت".

پیش از این، مایک پمپیو، وزیر خارجه ایالات متحده نیز در سفرش به کابل، گفته بود که امیدوارند تا اول ماه سپتمبر، با طالبان به توافق صلح برسند.

این در حالیست که در حال حاضر نیز یک هیأت ۵۳ نفری متشکل از چهره‌های سیاسی و برخی مقام‌های حکومتی به دوحه، پایتخت قطر سفر کرده‌اند و قرار است با نمایندگان طالبان در مورد مسایل مربوط به صلح و وضعیت افغانستان گفتگو کنند.

XS
SM
MD
LG