لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا جدول زمانی خروج قوای خارجی از افغانستان را رد کرد - مقام امریکایی


یک عضو هیات مذاکره کنندۀ امریکایی با طالبان مذاکرات جاری میان امریکا و طالبان را "بسیار مثمر" خوانده، اما گفته است که هیات امریکایی جدول ثابت زمانی خروج قوای خارجی از افغانستان را "قطعاً" رد کرده است.

این مقام امریکایی که نخواسته است نامش گرفته شود، به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت: "ایالات متحده به عنوان بخشی از معاملۀ صلح با طالبان قطعاً خروج قوا را در جریان ۱۸ ماه پیشنهاد نکرده است".

پیش از این مقام‌های طالبان گفته بودند که با مذاکره کنندگان امریکایی چانه زنی دارند تا فیصله شود که تمام قوای خارجی مستقر افغانستان در جریان ۱۸ ماه پس از توافق صلح، از این کشور بیرون شوند.

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده برای مصالحۀ افغانستان نیز گفته است که گفتگوهای شش روز اخیر تا کنون "پربارترین" دور گفتگوها بوده است.

آقای خلیلزاد در یک پیام در تویتر نوشته است "ما در هر چهار بخش توافق صلح: تضمین‌های ضد دهشت افگنی، خروج قوا، شرکت در گفتگوها و مذاکرات بین الافغانی و آتش بس دایمی و فراگیر به پیشرفت‌های بنیادی دست یافتیم".

مذاکرات صلح افغانستان در هفته‌های اخیر، به ویژه پس از سفر غیرمنتظرۀ مایک پمپیو، وزیر خارجۀ امریکا به کابل شدت گرفته است. آقای پمپیو در کابل ابراز امیدواری کرد که مذاکرات جاری میان امریکا و طالبان تا اول سپتمبر به توافقی منجر شود.

حکومت افغانستان نیز ابراز امیدواری کرده است که تا دو ماه دیگر مذاکرات صلح افغانستان به "تفاهم ابتدایی" منتهی شود.

این در حالی است که هیاتی متشکل از حدود ۶۰ چهر‌ۀ سیاسی، جهادی،‌ مقام‌های پیشین و شماری از مقام‌های برحال حکومت افغانستان، اعضای شورای عالی صلح، نمایندگان زنان، جوانان رسانه‌ها و جامعۀ مدنی، روز شنبه ۶ جولای (۱۵ سرطان) از کابل راهی قطر شدند تا به روزهای ۷ و ۸ جولای در نشستی به میزبانی آلمان و قطر با نمایندگان طالبان در دوحه دیدار و گفتگو کنند.

آقای خلیلزاد در تویتر نوشته است که نمایندگان امریکا برای حمایت از گفتگوهای بین الافغانی مذاکرات خود را با طالبان موقتاً وقفه داده اند. او نگاشته است که برای رسیدن به توافق صلح، هنوز هم کارهای مهمی باقیمانده است.

زلمی خلیلزاد گفته است که پس از گفتگوهای بین الافغانی، مذاکرات نمایندگان امریکا با طالبان به تاریخ نهم جولای از سر گرفته خواهد شد.

حکومت افغانستان گفته است که در این نشست شرکت کنندگان به ظرفیت شخصی خود حضور یافته و کسی از حکومت نمایندگی نمی‌کند.

XS
SM
MD
LG