لینک های دسترسی

Breaking News

ایران، عربستان را به ترویج فقر و ترور متهم کرد


روحانی در یک کنفرانس خبری در تهران، جنگ در شرق میانه را به سود اسرائیل خواند.
روحانی در یک کنفرانس خبری در تهران، جنگ در شرق میانه را به سود اسرائیل خواند.

رئیس جمهور ایران می گوید که عربستان سعودی با بمباردمان شورشیان مخالف حکومت در یمن و حمایت از جنگجویان مخالف حکومت بشارالاسد رئیس جمهور سوریه، فقر و دهشت افگنی را در منطقه ترویج می بخشد.

حسن روحانی روز یک شنبه در یک کنفرانس خبری در تهران گفت که ویرانی سوریه سبب تقویت آن حکومت ها در منطقه نمی شود که شورشیان مخالف اسد را حمایت می کنند.

آقای روحانی گفت که تضعیف و تخریب سوریه سبب تقویت ترکیه، اردن، عربستان سعودی، قطر، امارات متحدۀ عربی و سایر کشورها نشده بلکه جز اسرائیل هیچ کشوری از آن خرسند نمی باشد.

حکومت ایران یکی از متحدان سرسخت بشارالاسد رئیس جمهور سوریه بوده و از سالهای بسیار پیش به اینسو حمایت نظامی و سیاسی را برای حکومت سوریه فراهم کرده است.

روحانی گفت که گروه دولت اسلامی و سایر گروه های مسلح با توسل به اعمال بربری، اسلام را بدنام ساخته و سبب شده اند که کشورهای اسلامی دشمن مشترک شان "اسرائیل" را فراموش کنند.

رئیس جمهور ایران گفت که اگر عربستان سعودی پولی را که در سالهای گذشته صرف خریداری اسلحه کرده است، میان کشورهای اسلامی تقسیم می کرد، دامنۀ گرسنگی از جهان اسلام برچیده می شد.

آقای روحانی گفت که بمباردمان یمن توسط ائتلاف به رهبری عربستان سعودی سبب ایجاد بحران بشری و فقر شدید در یمن شده است. او گفت که بر علاوه، عملیات این ائتلاف مایۀ عمدۀ گسترش افراطگرایی در منطقه نیز بوده است.

بیانات رئیس جمهور ایران جدال قدرت را میان نظام شیعۀ جمهوری اسلامی ایران و سلطنت سنی عربستان سعودی در منطقه برجسته می سازد.

پیامد این نزاع قدرت را می توان در جنگ های بحرین، لبنان، سوریه و یمن دید، جاییکه عربستان سعودی بر ضد شورشیان شیعۀ که از سوی ایران حمایت می شوند، مجبور به اقدام نظامی شده است.

XS
SM
MD
LG