لینک های دسترسی

Breaking News

ایران علیه ایالات متحده اقامۀ دعوا کرد


نمای بیرونی محکمۀ عالی بین المللی در هالند

ایران علیه اقدام وضع دوبارۀ تحریم ها بر تهران از جانب واشنگتن، علیه ایالات متحده در محکمۀ بین المللی اقامۀ دعوا کرده است.

یک اعلامیه یی محکمه روز شنبه اذعان داشت که ایران خواهان فرمان رفع تعزیرات علیه آن کشور است. ایران گفته است که تعزیرات پیمان ۱۹۵۵ را که میان ایالات متحده و شاه پیشین ایران امضا شده بود و پیمان دوستی و روابط اقتصادی نامیده می شد، نقض کرده است.

محمد جواد ظریف، وزیرخارجۀ ایران در صفحۀ تویتر خود روز سه شنبه نگاشته است "ایران در برابر اقدامات ایالات متحده، به حاکمیت قانون برای دیپلوماسی و تعهدات قانونی، متعهد است."

یک سخنگوی وزارت خارجۀ ایالات متحده گفت که اقامۀ دعوای ایران بی اساس است و آنان مصمم اند به شدت از ایالات متحده دفاع کنند.

گام بعدی این اقامۀ دعوا از جانب ایران، برگزاری مجلس استماعیه خواهد بود که در آن ایالات متحده احتمالاً علیه آن مخالفت می کند.

تاکنون محکمۀ بین المللی کدام تاریخی را برای مجلس استماعیه تعین نکرده است؛ اما، مجلس استماعیه براساس درخواست احکام موقت، معمولاً در بین چندین هفته برگزار می گردد که تصمیم آن چندین ماه را در بر خواهد گرفت.

برعلاوه، محکمۀ بین المللی، عالی ترین محکمۀ ملل متحد است که به نام محکمۀ بین المللی عدالیت نیز یاد شده که تصامیم آن جنبۀ اجرایی ندارد و بسیاری کشور ها به شمول ایالات متحده از آن چشم پوشی می کند.

XS
SM
MD
LG